Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy charakteryzowanie zmian w zasiłkach i zapomogach, które są lub będą wprowadzane w życie w ciągu najbliższych miesięcy. Warto przypomnieć, że oprócz omówionych w sobotę podatku od wolnych pokoi oraz górnej granicy wysokości zasiłków, zmiany czekają nas także w zakresie zapomogi w ramach opieki środowiskowej oraz zapomogi kryzysowej, a także dodatek do opłaty za podatek lokalny.
W przypadku zapomóg: kryzysowej oraz zapomogi w zakresie opieki środowiskowej zmieni się przede wszystkim organ zarządzający nimi. Od tej pory będzie to Szkocki Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jego działaniem z kolei kierować będą lokalne samorządy. W zakresie kompetencji Departamentu Pracy i Emerytur, który dotychczas zarządzał przyznawaniem omawianych zasiłków, pozostanie natomiast przyznawanie zapomóg związanych z posiadaniem dziecka (ang. Sure Start), zasiłki pogrzebowe oraz krótkoterminowe pożyczki na zasiłek, ponadto dopłaty do ogrzewania w trakcie zimy czy w ogóle dopłaty zimowe.
Kolejną niekorzystną z punktu widzenia mieszkańców zmianą jest zlikwidowanie zupełnie dodatku do opłaty za podatek lokalny. Należy jednak podkreślić, że skutki tego działania mają zostać zminimalizowane poprzez wdrożenie programu, polegającego na zmniejszaniu opłat za podatek lokalny. Przynajmniej przez kilkanaście najbliższych miesięcy program ten będzie bardzo podobny do likwidowanego systemu dodatków, dotkliwie zmiany nastąpią po upływie tego okresu.
Warto zaznaczyć również fakt, że od kwietnia zlikwidowano zasiłek dla osób niepełnosprawnych DLA, wprowadzając na jego miejsce zasiłek do samodzielnej egzystencji PIP. Aby otrzymywać zapomogę od rządu (po raz pierwszy, tj. otrzymując nowy, dotychczas nie pobierany zasiłek) należy w czerwcu 2013 roku złożyć już inny, nowy formularz o PIP, odpowiadającym obecnie przepisom. Od października 2013 roku, czyli od kolejnego miesiąca kluczowego dla rewolucyjnych niemal zmian zaplanowanych przez Rząd Brytyjski, przy zgłoszeniu zmiany choroby, na którą pobierana jest zapomoga, będzie konieczne złożenie wniosku o PIP. Jeśli kończy się okres, na który przyznano Ci zapomogę, a myślisz o jego przedłużeniu, również będą Cię obowiązywać nowe przepisy.
Ostatnia z najważniejszych zmian zaplanowanych na bieżący rok to wprowadzenie tzw. Universal Credit, stanowiącego zasiłek powszechny. Jednym z powodów, dla którego zdecydowano się na wprowadzenie tej zapomogi jest uproszczenie brytyjskiego systemu świadczeń socjalnych. Należy bowiem zaznaczyć, że Universal Credit zastąpi szereg zasiłków przyznawanych poszczególnym osobom zgodnie ze stosowanymi dotychczas zasadami. Zasiłek ten będzie wypłacany bezpośrednio danej osobie, w odstępach miesięcznych. Ustawodawca chciał, by przyznając tę zapomogę pomagać ludziom stawać się niezależnymi, dlatego w zakresie tego dodatku znajdą się kwoty przyznawane dotychczas np. z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności, niskich dochodów czy braku pracy. Zastąpi również dotychczasowe ulgi podatkowe dla osób o niskich zarobkach, wychowujących dzieci oraz dodatki: mieszkaniowy i dochodowy.
Zmiany są nieuniknione, dlatego warto zasięgnąć dalszych informacji w przypadku wątpliwości, by uniknąć późniejszych problemów z nimi związanych. Będąc przygotowanym na małą rewolucją w portfelu, z pewnością łatwiej będzie nam dostosować się do nowych warunków.