Od kwietnia tego roku pojawiło się kilka zmian dotyczących osób płacących podatki na Wyspach. Zwiększy się kwota Child Benefit, ale podrożeją również recepty oraz ubezpieczenie, które płacą osoby samozatrudnione.

Po trzech latach, podczas których wysokość Child Benefit była zamrożona, przyszedł czas na 1-procentową podwyżkę. Oznacza to, że zasiłek wzrósł od 1 kwietnia do wysokości £20,70 tygodniowo na pierwsze dziecko i £13,70 na drugie i każde kolejne dziecko.

Od początku kwietnia wzrósł także nieznacznie – o 15 pensów – koszt jednorazowej recepty dla osoby dorosłej. Wykup lekarstw kosztuje teraz £8,20. Pacjenci maja też możliwość wykupienia (w niezmienionej cenie) Prescription Payment Certificate, czyli certyfikatu zniżkowego na recepty. Można go wykupić na rok za £104 – opłaca się to, jeżeli w tym czasie wykupimy więcej niż 12 recept. Wówczas za 13 zapłacimy £5,60, kolejne zaś będą darmowe. PPC można wykupić też na trzy miesiące za £29,10 – zakup opłaci się przy czwartej recepcie, za którą zapłacimy £4,50 – ponownie, każda kolejna recepta będzie już darmowa.

Nadal darmowe są leki podawane i przepisywane w szpitalach oraz przychodniach typu Walk-in-Centre. Za darmo otrzymamy także środki antykoncepcyjne. Za leki nadal nie płacą:

  • kobiety w ciąży i 12 miesięcy po porodzie,
  • dzieci poniżej 16 roku życia,
  • młodzież ucząca się w wieku od 16 do 18 lat,
  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • osoby korzystające z zasiłków oraz te, które posiadają NHS tax credit exemption certificate lub HC2 certificate,
  • pacjenci chorujący na raka i posiadający zaświadczenie Medex.

Nieznacznie wzrosły także ceny usług dentystycznych, które wykonamy w ramach angielskiego NHSu. Za usługi typu BAND 1, czyli za przegląd i diagnozę (w tym również zdjęcie rentgenowskie) należy teraz zapłacić o 30 pensów więcej, czyli £18,80. Zabiegi z grupy BAND2, czyli podstawowe leczenie zębów, kosztują teraz o 80p więcej, czyli £51,30, zaś £222,50 (o £3,50 więcej) kosztować będzie zabieg z grupy BAND 3, czyli leczenie z użyciem mostu, protezy lub korony.

Na koniec jeszcze informacja o składce tygodniowej National Insurance Class 2, czyli ubezpieczeniu opłacanym przez osoby samozatrudnione. Od 6 kwietnia wzrosło ono z £2,75 do £2,80. Składki standardowo opłaca się dwa razy w roku: w kwietniu i październiku, na poczcie lub w banku. Można też opłatę uiszczać raz w miesiącu za pośrednictwem swojego konta bankowego – za pośrednictwem usługi Direct Debit. Aby było to możliwe należy wypełnić również druk CA5601.

Przedsiębiorcy, którzy zarabiają poniżej £5885 w roku podatkowym 2014/2015 i £5965 dla roku podatkowego 2015/2016 oraz złozyli formularz CF10 o Small Earning Exception (SEE) są zwolnieni z opłacania ubezpieczenia.