W poprzednim materiale umieściliśmy kilka wskazówek dotyczących tego, co zrobić, by dziecko czuło się dobrze w nowej szkole. Napisaliśmy też ogólnie o systemie edukacji w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj prezentujemy wskazówki dotyczące wyboru placówki edukacyjnej dla naszego dziecka.

W wielu sytuacjach dzieci osób wyjeżdżających za granicę muszą od razu trafić do nowej szkoły – nie ma czasu na wybór właściwej placówki, gdy rok szkolny rozpoczął się kilka miesięcy temu. Warto jednak pamiętać, że wybór dobrej szkoły jest bardzo ważny – szczególnie, jeśli chcemy naszemu dziecku zaoszczędzić stresu związanego ze zmianą otoczenia.

Pamiętajmy, że w Wielkiej Brytanii – inaczej niż w Polsce – obowiązkowi szkolnemu podlegają dzieci już od 5. roku życia. Miejsce w szkole podstawowej zapewniają władze lokalne – to ich obowiązek, nawet, jeśli do Wielkiej Brytanii przybyliśmy w środku roku szkolnego. Nie oznacza to jednak, że zawsze możesz wybrać dowolną placówkę i oczekiwać, że znajdzie się miejsce dla Twojej pociechy. Może się zdarzyć, że w wymarzonej szkole wszystkie miejsca są obecnie zajęte. W takiej sytuacji twoje dziecko trafi do innej placówki. Istnieje możliwość przeniesienia do go szkoły wybranej przez nas (jeśli zwolni się miejsce). Pamiętajmy jednak, że może to wywoływać dodatkowy stres u dziecka i czasami nie warto dokonywać takich zmian. Każdy rodzic powinien uważnie obserwować swoje dziecko, by wiedzieć, czy ma problemy z zaaklimatyzowaniem się w nowym otoczeniu.

Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Zacznij od podjęcia decyzji o tym, czy twoja pociecha ma chodzić do szkoły prywatnej, czy państwowej. Jeśli zdecydujesz się na szkołę prywatną, odwiedź poniższą stronę internetową http://www.goodschoolsguide.co.uk/ i zasięgnij informacji o placówkach. Niestety, za naukę w tego typu szkole należy płacić. Niektóre szkoły oferują jednak możliwość zwolnienia ucznia z czesnego, jeśli osiągnie on bardzo dobre wyniki w nauce – więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym miejscu: http://www.feeassistancelondonschools.org.uk.

Wybierając szkołę dla swojej pociechy możesz skorzystać z narzędzia dostępnego pod adresem: http://schoolsfinder.direct.gov.uk/ – to wyszukiwarka szkół położonych w twoim rejonie zamieszkania (wystarczy, że podasz kod pocztowy). Jeśli wybierzesz już kilka placówek, powinieneś zebrać jak najwięcej informacji na ich temat. Szkoły często organizują tak zwane „drzwi otwarte”, podczas których każdy może przyjść i zobaczyć, w jakich warunkach będzie się uczyć jego dziecko. Jeśli pilnie potrzebujemy wybrać szkołę, warto wybrać się do placówki w dowolnej chwili i porozmawiać z kadrą nauczycielską. Nie bójmy się zadawać pytań – im więcej informacji zbierzemy, tym lepiej dla naszego dziecka.

Podczas wizyty postaraj się zaobserwować, jaka atmosfera panuje w szkole – czy jest przyjaźnie? Sprawdź, czy w placówce aktywnie działają organizacje, takie jak Komitet Rodzicielski (jeśli tak, to dobra wiadomość – ich zadaniem jest m.in. organizowanie atrakcji dla uczniów).

Jeśli Twoja pociecha nie mówi po angielsku, sprawdź także, czy szkoła oferuje możliwość nauki tego języka tak, by w ciągu krótkiego czasu udało mu się go opanować. Twoje dziecko nie będzie w stanie samodzielnie nauczyć się biegle języka. Może potrzebować pomocy. Czy szkoła mu ją zaoferuje?

Przyjrzyj się również wyposażeniu szkoły – jak wygląda sala gimnastyczna? Czy pracownia komputerowa dysponuje nowoczesnym sprzętem?

Dobrym źródłem informacji na temat placówek oświatowych są inni rodzice, którzy posłali swoje dzieci do okolicznych szkół. Dlatego warto porozmawiać z sąsiadami, przyjaciółmi i znajomymi. Być może ktoś z nich poleci nam dobrą placówkę?

Rodzice powinni ponadto zapoznać się z raportami dotyczącymi wybranych przez nas szkół – opisane są w nich obiektywnie wszelkie nieprawidłowości. Pamiętać należy, żeby przeglądać tylko najnowsze raporty z inspekcji! Oceny szkół, dokonane przez Office for Standards in Education (OFSTED), znajdziesz na stronie internetowej http://www.ofsted.gov.uk/oxcare_providers/list. Oceny przyznawane przez tę instytucję budzą jednak wiele kontrowersji i nie powinny decydować o wyborze placówki edukacyjnej dla naszego dziecka. Warto poznać również prospekty szkół (znajdziesz je na stronie: http://schoolsfinder.direct.gov.uk).

Wybierając szkołę zwróć także uwagę na to, jak daleko jest położona od Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w mieście, warto zastanowić się nad najbliższą szkołą – dzięki temu nasza pociecha będzie mieszkać nieopodal swoich kolegów z klasy.

Sprawdź, czy wybrane placówki mają dobrze wyposażone świetlice, jakie zajęcia pozalekcyjne oferują, a także czy uczęszczają do nich inne polskie dzieci (to może być ważne w procesie aklimatyzacji dzieci niemówiących dobrze w języku angielskim).

Nie zapomnij zapytać o zdanie swojego dziecka – jeśli któraś z odwiedzonych placówek szczególnie przypadła mu do gustu, uwzględnij to. Sam także musisz odpowiedzieć na pytanie o to, która szkoła wzbudziła twoje zaufanie.

Pamiętaj, że wybór szkoły jest bardzo ważny, jeśli chcesz, by Twoja pociecha dobrze się rozwijała i osiągała wysokie wyniki w nauce. Zadbaj o jej edukację już od najmłodszych lat.

Źródło: http://www.londyn.msz.gov.pl