31 stycznia mija termin składania rozliczeń Self Assessment za pośrednictwem Internetu. W tym systemie rozliczają się osoby samozatrudnione w Wielkiej Brytanii. 

Kto składa rozliczenie Self Assessment?

W tym systemie rozliczają się osoby, które:

— są samozatrudnione

— spełniają jeden z warunków określonych w ustawie (można się z nimi zapoznać na stronie GOV.uk).

Jak się rozliczyć?

Aby rozliczyć się przez internet należy posiadać numer UTR – Unique Taxpayer Reference, a także National Insurance Number lub kod pocztowy. Jeśli nie posiadasz jeszcze numeru UTR, powinieneś czym prędzej wystąpić o jego nadanie. Zwykle trwa to jakiś czas.

W celu rozliczenia się online należy wypełnić formularz Tax Return i podać informacje dotyczące osiągniętych w danym roku dochodów. Wcześniej należy zalogować się do systemu. Można to zrobić za pośrednictwem tej strony. Aby jednak zalogować się do systemu, należy posiadać w nim konto, które zakładamy również online. Trwa to jednak kilka dni, ponieważ po zakończeniu procesu rejestracji na stronie www.direct.gov.uk, drogą pocztową wysyłany jest do nas kod aktywacyjny i nazwa użytkownika, które pozwolą nam się zalogować. Kod aktywacyjny traci ważność po 28 dniach od chwili nadania.

Obowiązujące terminy

Termin składania Self Assessment Tax Return drogą tradycyjną, tj. poprzez wypełnienie odpowiednich dokumentуw oraz wysłanie ich pocztą do HMRC, minął 31 października. W tej chwili można jedynie rozliczyć się online — najpóźniej do 31 stycznia.

Jeśli list od HMRC z informacją o tym, że musimy się rozliczyć, dotarł do nas po 31 października, mamy trzy miesiące od chwili, w której otrzymaliśmy zawiadomienie. Termin złożenia Self Assessment wydłuża się zatem.

Kary za przekroczenie terminu

Kary dla osób, które zwlekają z rozliczeniem się, są wysokie. Pierwszy dzień spóźnienia wiąże się z karą w wysokości 100 funtów. Każdy kolejny to dodatkowe 10 funtów kary — aż do sumy 900 funtów.

W razie wątpliwości warto zapytać doradcę HMRC pracującego na infolinii Self Assessment Helpline. Infolinia dostępna jest pod numerem telefonu 0300 200 3310 (w dni robocze od 8:00 do 20:00 oraz w soboty od 8:00 do 16:00).