Brytyjskie ministerstwo edukacji Department for Education (DfE) opublikowało niedawno raport dotyczący nieobecności dzieci na zajęciach szkolnych. Co wynika z tego dokumentu?

W raporcie czytamy, że 56% wszystkich opuszczonych zajęć szkolnych w Hull spowodowane było chorobą. Na trzecim miejscu (prawie 8%) znajdowały się jednak wakacje — rodzice zabierają swoje dzieci na urlop jeszcze w czasie trwania roku szkolnego, by zaoszczędzić na cenie wyjazdu.

W 2013 roku zaostrzono przepisy, które pozwalają od tamtego czasu ukarać rodziców, którzy zabierają dzieci na wakacje w okresie szkolnym.

Mil Vasic z magistratu w Hull twierdzi, że obowiązkiem rodziców jest upewnienie się, że ich dzieci znajdują się w szkole wtedy, kiedy powinny w niej być (czyli przez co najmniej 190 dni w roku kalendarzowym). „Rodzice muszą zrozumieć korzyści płynące z regularnego uczęszczania dzieci na zajęcia szkolne. Powinni kształtować właściwe postawy swoich pociech już od pierwszych lat nauki” — podkreśla Vasic.

Radna Rosie Nicola, która odpowiada za edukację w mieście, twierdzi z kolei, że każdy dzień nauki w szkole liczy się w ostatecznym rozrachunku. Radna podkreśla, że rodzice powinni uczyć dzieci systematyczności, a chodzenie do szkoły musi stać się nawykiem.

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie ze szkół w East Yorkshire opuścili w sumie 150 tys. dni zajęć edukacyjnych. W tym samym okresie uczniowie z Hull byli nieobecni w sumie na 227 815 godzinach lekcyjnych (w East Riding było to 110 323 godzin).

Prawie 30 tys. godzin zajęć szkolnych opuściły dzieci ze szkół podstawowych w mieście tylko z powodu wyjazdu na wakacje w trakcie roku szkolnego. W przypadku starszych uczniów, uczęszczających do szkół ponadpodstawowych, liczba opuszczonych z tego powodu zajęć wniosła nieco ponad 10,5 tys.

Mil Vasic zauważa jednak, że jeszcze kilka lat temu te wyniki były o wiele gorsze. A radna Rosie Nicola dodaje, że nauczyciele wykonują naprawdę ciężką pracę, oferując uczniom lokalnych szkół zajęcia na wysokim poziomie.

Czy za kilka lat Hull i East Riding będą miejscami wiodącymi w kraju pod względem małej liczby opuszczanych zajęć szkolnych?