Przygotowania do obchodów nadania miastu tytułu brytyjskiej stolicy kultury 2017 idą pełną parą. Obecnie poszukiwani są wolontariusze. Zespół odpowiadający za imprezy kulturalne w Hull w tym okresie zamierza zrekrutować przynajmniej 4 tysiące osób chętnych do pomocy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, już w przyszłym roku w mieście pojawi się nowa galeria sztuki. W tej chwili poszukiwany jest kustosz, który odpowiedzialny byłby za kolekcję zebraną w tym miejscu.

W opisie stanowiska pracy władze miasta zaznaczają, że zadaniem kustosza będzie stworzenie i właściwe zarządzenie muzeum sztuki, które organizować będzie okresowe i stałe wystawy nie tylko w 2017 roku, lecz także w kolejnych latach.

Rzecznik zespołu odpowiedzialnego za imprezy kulturalne w Hull w związku z przyznaniem miastu tytułu brytyjskiej stolicy kultury powiedział, że na kustoszu powstającej galerii spoczywać będzie poważne zadanie zarządzania nowym muzeum. Pomagać w tym zadaniu będzie mały zespół złożony z pracowników i wolontariuszy. Rzecznik zaznacza jednak, że nie ma pewności co do tego, czy galeria, która powstanie najprawdopodobniej przy Humber Street, będzie działać po 2017 roku. Dlatego też oferowany kontrakt kończy się w grudniu 2017. Nikt nie wyklucza, że muzeum sztuki współczesnej pozostanie otwarte o wiele dłużej.

Władze miasta chcą, by w obchody zaangażowali się także mieszkańcy i pokazali swoje zdolności artystyczne. Dlatego w ramach specjalnego programu będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 300 aż do 10 tysięcy funtów na zrealizowanie swojego projektu artystycznego (do konkursu grantowego zgłaszać się mogą zarówno osoby indywidualne jak i zorganizowane grupy artystyczne). O granty występować można od 4 kwietnia do 16 maja 2016.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że nowe muzeum sztuki współczesnej w Hull na stałe zostanie wpisane na listę galerii sztuki w mieście. Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.