Wbrew pozorom, archeolodzy nie pracują tylko na ziemi lub pod jej powierzchnią. Niesamowitych odkryć można dokonać spoglądając na ziemię także z powietrza. Sprawdź, co w okolicy — i nie tylko — znaleźli naukowcy!

Odkryć dokonano między innymi na terenie Cumbria, Cambridgeshire, Dorset, East Yorkshire, Buckinghamshire, Suffolk, West Sussex i West Midlands, podaje BBC. Wśród odkrytych obiektów znajdują się między innymi neolityczne monumenty, cmentarzyska z epoki brązu, Niektóre ze znalezionych obiektów są jednak o wiele młodsze.

W Coventry znaleziono na przykład schron przeciwlotniczy z czasów drugiej wojny światowej. Nikt nie miał pojęcia o jego istnieniu, gdyż z powierzchni ziemi jest on niewidoczny. Dopiero z lotu ptaka widać ciemniejsze połacie na trawie. Schron nie zachował się do naszych czasów, został częściowo zniszczony.

Na uwagę zasługuje także odkrycie w Fittleworth na obszarze West Sussex terenów, które najpewniej w epoce brązu służyły za cmentarzyska. Widać tam pozostałości charakterystycznych kręgów.

Z pewnością jednym z ciekawszych znalezisk archeologicznych jest osada z epoki żelaza w Gilsmere Sike (Cumbria). Miejsce, w którym ją znaleziono, otoczone jest terenami rolniczymi. Co ciekawe, zdaniem archeologów ziemia w tej okolicy uprawiana jest od wieków. Wskazuje na to układ charakterystycznych rowów, widocznych z samolotu i niemożliwych do zauważenia z powierzchni ziemi.

W stosunkowo niedalekiej odległości od Hull, w Hornsea, znaleziono natomiast pozostałości budowli jeszcze z czasów prehistorycznych. Niegdyś znajdował się tam krąg kamienny, używany przed tysiącami lat najpewniej do celi religijnych (podobnie jak inne budowle tego typu, jakie znaleźć można w Wielkiej Brytanii, w tym najsłynniejszy krąg Stone Henge). W epoce brązu tereny w okolicy Hornsea ponownie zostały zaludnione. Ukształtowanie terenu wskazuje na to, że musiała tutaj istnieć osada. Teren znaleziska jest tak cenny, że objęto go ochroną!