W mieście rośnie liczba recydywistów. Niemal 70% drobnych przestępców popełnia kolejne wykroczenie w ciągu roku po odbyciu kary.
Coraz więcej recydywistów w Hull
Według Ministerstwa Sprawiedliwości, 67% przestępców, którzy zostali skazani na mniej niż 12 miesięcy pozbawienia wolności, kolejne wykroczenia lub przestępstwa popełniają zaledwie w ciągu kolejnego roku. Biorąc pod uwagę wszystkich przestępców, wliczając tych, którzy dostali wyroki w zawieszeniu lub „community orders”, recydywistów jest 30%. 13% skazanych następne przestępstwo popełnia już w ciągu pierwszych trzech miesięcy po odbyciu kary.

Minister Sprawiedliwości Andrew Selous powiedział: „Obecnie przestępcy skazani na mniej niż 12 miesięcy więzienia nie dostają żadnego wsparcia po odbyciu wyroku i to właśnie wśród nich mamy do czynienia z największym odsetkiem ponownych przestępstw. Chcemy walczyć z tym problemem i już zmieniliśmy prawo, tak aby wszyscy przestępcy otrzymali wsparcie po wyjściu z więzienia – bez względu na długość wyroku” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

W Hull obecnie mieszka 1.352 recydywistów – to więcej niż ilość recydywistów w całym Lincolnshire. To także o 23% więcej niż w 2005r. Popełnili oni 4.329 przestępstw – o 21% więcej niż w 2005r.

Rzecznik prasowy Humberside Police zapewnia, że policja współpracuje z różnymi organizacjami, które zajmują się byłymi więźniami. Przeciętny recydywista w Hull ma na swoim koncie 20 oskarżeń. Rehabilitacja dziesiątek tysięcy więźniów kosztuje Wielką Brytanię £10 miliardów rocznie.

Do niedawna więźniowie, którzy wychodzili z więzienia po mniej niż roku, nie mieli żadnego wsparcia. Teraz jednak się to zmieniło. Matthew Grove z Humberside Police mówi: „To był skandal na ogólnokrajową skalę, że jeszcze do niedawna tacy przestępcy po wyjściu z więzienia nie byli w żaden sposób kontrolowani. W zbyt wielu wypadkach popełniali kolejne przestępstwa zaledwie na kilka godzin po wyjściu z więzienia”. W ten sposób zwiększa się nie tylko liczba przestępstw, ale przede wszystkim także liczba ofiar.

Teraz rząd podzielił Probation Service na dwie części: National Probation Service zajmie się najgroźniejszymi przestępcami, podczas gdy nowopowstała instytucja Community Rehabilitation Company (CRC) o zasięgu lokalnym będzie zajmować się drobnymi przestępcami.

Niekiedy reedukacja przestępców odbywa się już w czasie wyroku. Tak jest w więzieniu w Hull. „Nasze skrzydło D ma dobre warunki do rehabilitacji i zajmuje się recydywistami. Kładziemy nacisk na to, by więźniowie brali odpowiedzialność za swoje czyny oraz staramy się nauczyć ich, że nie mogą po prostu popełnić kolejnego przestępstwa po wyjściu z więzienia. Jestem pewien, że wkrótce zobaczymy rezultaty tych działań” – mówi naczelnik więzienia, Norman Griffin.


Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/