Uwielbiasz spędzanie czasu na łonie natury? Lubisz podglądać życie dzikich zwierząt, w tym ptaków, morświnów? Marzysz o zobaczeniu wieloryba na własne oczy? Zapraszamy na klif  Flamborough Head!

Klif Flamborough Head znajduje się między Filey i Bridlington i wyglądem przypomina nieco wieloryba. Nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu, ani skąd wzięła się nazwa Flamborough Head. Część naukowców badających tę sprawę uważa, że nazwa osady pochodzi od starego anglosaskiego słowa „Flaen”, oznaczającego grot strzały. Nazwa ta miałaby odzwierciedlać sposób, w jaki usytuowana jest skała, która wręcz wdziera się głęboko w morze. Narzędzia, w tym specjalnie wyrzeźbione krzemienie i groty strzał, znalezione w tej okolicy, wskazują natomiast na to, że pierwsza osada w tej okolicy powstała najprawdopodobniej w epoce kamienia lub w epoce brązu.

Flamborough Head jest miejscem wyjątkowym na skalę Wielkiej Brytanii głównie ze względu na to, że składa się ze skał wapiennych, dzięki czemu powierzchnia ma niezwykle ciekawy kształt i nietrudno znaleźć w tym miejscu jaskinię. Sam klif jest bardzo wysoki – mierzy około 120 metrów. Skała powiększała się z upływem czasu, kolejne warstwy kredy osiadały, jedna na drugiej, tworząc tym samym doskonałe środowisko do życia dla wielu gatunków ptaków. Obecnie znaleźć tu można tysiące gatunków ptactwa, co czyni to miejsce jednym z najważniejszych siedlisk kolonii ptaków w całej Europie! Na klifie szczególnie dużo jest mew, głuptaków oraz alk.

Warto także dodać, że część warstw osadowych Flamborough Head pamięta jeszcze czasy, kiedy na Ziemi rządziły dinozaury!

Odwiedzając to miejsce, należy zobaczyć także dwie latarnie morskie, stojące na klifie Flamborough Head. Jedna z nich uważana jest za pierwszą latarnię morską w Wielkiej Brytanii. Historycy sądzą, że zbudowano ją w 1669 roku. Kolejna, Flamborough Head Lighthouse, powstała w 1806 roku i jest czynna do dziś! Jeszcze w 1996 roku mieszkał w niej latarnik, jednak później latarnia została całkowicie zmechanizowana.

Wśród marynarzy Flamborough Head nie cieszy się dobrą opinią. Wilki morskie powtarzają, że morze w tej okolicy jest szczególnie zdradliwe – na przestrzeni lat pochłonęło około 200 statków! Jedną z najsłynniejszych katastrof w okolicy Flamborough Head było zatonięcie statku The Bonhomme Richard należącego do Amerykana Jonesa. Do dziś nie udało się zlokalizować wraku statku.

Spędzając czas w okolicy warto udać się na spacer do miejscowości Flamborough, gdzie obejrzeć można ruiny zamku z 1352 roku. Początkowo zamek składał się jedynie z blankowanej wieży, jednak w późniejszych stuleciach rozbudowano go, dobudowując nawet kaplicę.

Dobrym pomysłem jest także udanie się do leżącego nieopodal Rudston w celu obejrzenia monolitu stojącego tuż obok miejscowego kościoła. O monolicie z Rudston pisaliśmy w tym materiale.

Zwiedzenie klifu Flamborough Head i wycieczka po okolicy to doskonały pomysł na spędzenie niedzieli. Podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku połączone ze zwiedzaniem miejsc o znaczeniu historycznym dla Wielkiej Brytanii, takich jak latarnie morskie czy ruiny zamku, z pewnością sprawi frajdę całej rodzinie!