Za nami gorący polityczny tydzień. Nie ochłonęliśmy po wyborach na Wyspach, a już wybieraliśmy polskiego prezydenta.

Pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z wynikiem 34,8 proc. Dotychczasowy prezydent RP, Bronisław Komorowski, zdobył drugie miejsce uzyskując 32,2 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 48,8 proc. Druga tura wyborów, podczas której wyłoniony zostanie nowy prezydent RP, odbędzie się 24 maja br.

Poniżej zamieszczamy informację Ministerstwa Spraw Zagranicznych traktującą o postępowaniu w przypadku drugiej tury wyborów prezydenckich:

„W przypadku konieczności przeprowadzenia drugiej tury głosowania – odbędzie się ona 24 maja 2015 r. -z wyjątkiem Ameryki Północnej i Południowej – gdzie druga tura wyborów zostanie przeprowadzona w dniu 23 maja 2015 r., – wyborcy, którzy zarejestrowali się w spisach wyborców do pierwszej tury głosowania nie muszą dokonywać ponownej rejestracji. Do wyborców, którzy przed I turą zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, konsul ponownie wyśle pakiety do głosowania, bez konieczności ponownego zgłaszania. Niestety, Ustawa Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości zmiany sposobu głosowania pomiędzy turami. Dlatego wyborcy, którzy głosowali korespondencyjnie w I turze, a chcieliby głosować osobiście w II turze wyborów, mogą to zrobić jedynie poprzez wystąpienie do właściwego konsula z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczenie takie pozwala na głosowanie osobiste w dowolnej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Również wyborcy, którzy chcieliby głosować w II turze wyborów w innej komisji, niż w turze I, mogą to zrobić jedynie poprzez uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wyborcy przebywający za granicą, którzy nie wpisali się do spisów wyborców przed pierwszą turą głosowania, mogą dokonać tego w terminie do 21 maja 2015 r.(…)” (za: msz.gov.pl).

Więcej informacji:
http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/ruszyl_system_elektronicznej_rejestracji_wyborcow_za_granica

http://www.manchester.msz.gov.pl/pl/aktualnosci_nowe/zobacz__jak_zapisac_sie_na_wybory_