Z początkiem października w Anglii i Walii wchodzi w życie nowe prawo, które regulować będzie między innymi handel papierosami i palenie tytoniu w samochodzie. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by nie dostać mandatu!

Zgodnie z nowym prawem, sprzedaż elektronicznych papierosów osobom poniżej 18. roku życia będzie zabroniona. Co więcej, ukarani będą mogli zostać także wszyscy pełnoletni, którzy będą próbować kupić e-papierosy osobie poniżej 18. roku życia. Zabronione będzie również palenie papierosów w samochodzie, jeśli znajduje się w nim osoba niepełnoletnia.

Ustawodawca zaznaczył, że przepis dotyczy samochodów zamkniętych. Nie oznacza to jednak, że możemy palić papierosy w samochodzie, w którym znajduje się niepełnoletni, jeśli tylko uruchomimy klimatyzację lub otworzymy okno (okna). Samochód zamknięty to taki, który posiada dach (nowe prawo nie dotyczy zatem tylko kabrioletów).

Jeśli kierowcą pojazdu jest osoba w wieku 17 lat i znajduje się w nim sama, prawo nie ma zastosowania.

Warto również podkreślić, że nowe regulacje dotyczą nie tylko samochodów osobowych, lecz wszystkich pojazdów posiadających dach. Nie objęte nim zostaną łodzie i pojazdy transportu publicznego (ze względu na to, że w obu przypadkach istnieje już odpowiednie prawo zakazujące palenia papierosów na pokładzie takich pojazdów).

Uwaga! Nowe przepisy dotyczą tylko i wyłącznie tradycyjnych papierosów – nie zaś ich elektronicznych odpowiedników!

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że wprowadzenie nowych przepisów regulujących palenie papierosów w samochodzie było konieczne ze względu na to, że dym tytoniowy jest szczególnie szkodliwy dla osób małoletnich i dzieci. Znajdują się w nim tysiące związków chemicznych, które zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie płuc, nowotwór płuc i inne poważne choroby układu oddechowego i nie tylko. Dym tytoniowy pogarsza również astmę.

Eksperci z Ministerstwa Zdrowia podkreślają również, że 80% dymu tytoniowego jest niewidoczne gołym okiem, dlatego otwarcie okna podczas jazdy samochodem z zapalonym papierosem nie rozwiązuje problemu. Ministerstwo przekonuje, że nowe przepisy mają chronić dzieci przed szkodliwym działaniem dumy tytoniowego.