W Wielkiej Brytanii coraz większym problemem stały się oszustwa, polegające na wyłudzaniu danych osobowych potrzebnych do kradzieży środków pieniężnych z konta ofiary. Problem ten dotknął ostatnio także mieszkańców Hull i regionu. Na co uważać, by nie paść ofiarą wyłudzaczy?

Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni oszuści ukradli 20 tysięcy funtów z konta dwóch ofiar, mieszkańców East Yorkshire. Zrobili to, dzwoniąc na numer telefonu upatrzonej ofiary i podając się za funkcjonariuszy brytyjskiej policji.

Mechanizm przestępstwa

Oszuści informują taką osobę o tym, że prawdopodobnie padła ofiarą przestępstwa finansowego i proszą o natychmiastowy kontakt z bankiem, w celu wyjaśnienia tej sytuacji. Podają przy tym numer telefonu infolinii banku, pod który zadzwonić ma ofiara. Jest to oczywiście numer nieprawdziwy – po drugiej stronie słuchawki znajduje się współpracownik oszustów, a nie konsultant infolinii banku. W ten sposób przestępcy otrzymują wszelkie niezbędne dane, dzięki którym są w stanie pobrać pieniądze z konta ofiary.

Zdarza się także, że przestępcy namawiają ofiarę do przekazania środków finansowych na wskazane przez nich „bezpieczne”, „policyjne” konto bankowe.

Policja przestrzega: bądźmy czujni!

Policja ostrzega, by pod żadnym pozorem nie podawać żadnych danych umożliwiających dostęp do konta bankowego przez telefon. Nie należy także przelewać pieniędzy na nieznane konto.

Funkcjonariusze policji Humberside podkreślają, że na oszustwa narażone są przede wszystkim osoby starsze. Okazuje się jednak, że problem też zaczyna także dotyczyć na większą skalę ludzi młodych, głównie przedsiębiorców i posiadaczy start-upów.

Oficer policji Humberside Marc Dias zachęca do dyskutowania na ten temat, przede wszystkim z osobami starszymi, które są szczególnie narażone na to, że padną ofiara oszustwa. Warto poinstruować takie osoby, w jaki sposób powinny postępować, jeśli okaże się, że ktoś próbuje wyłudzić od nich pieniądze.

Osoby, które podejrzewają, że ktoś próbował wyłudzić od nich środki finansowe, proszone są o natychmiastowy kontakt z Humberside Police pod numerem telefonu 101.