sejm RP, wybory w Hull, głosowanie w AngliiO godzinie 7.00 w niedzielę rozpoczęły się wybory parlamentarne. Na terenie Polski otwartych zostało prawie 26 tysięcy lokali wyborczych. Głosować będzie można do godziny 21.00. Uprawnionych do głosowania jest prawie 31 milionów Polaków. Wszyscy udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Wybieramy 460 posłów spośród 7 035 kandydatów i 100 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych, spośród 500 osób. Oznacza to, że o jeden mandat poselski ubiega się 15 kandydatów, a o mandat senatorski – statystycznie – 5 kandydatów.

Sam akt głosowania nie jest skomplikowany. Trzeba zaznaczyć tylko jednego kandydata na karcie do głosowania. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

W Wielkiej Brytanii Polacy mogą zagłosować w jednym z 43 lokali wyborczych. Po raz pierwszy umożliwiono również głosowanie korespondencyjne.

Po zamknięciu lokali wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza zacznie podawać wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów – na podstawie danych spływających z obwodów, poczynając od informacji z 30 procent komisji obwodowych.

Portal hull.pl opublikuje wyniki głosowania z lokalu wyborczego w Hull zaraz po policzeniu głosów oraz sporządzenia protokołu przez Komisje Wyborczą.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych PKW ogłosi dopiero po otrzymaniu pisemnych protokołów ze wszystkich komisji okręgowych; przewiduje się, że będą one znane we wtorek.

źródło: londynek.net