5 maja odbędą się wybory samorządowe do Hull City Council. Niedawno pojawiła się oficjalna lista kandydatów. Sprawdź, jak głosować!

Mieszkający w UK Polacy także mogą oddać swój głos w zbliżających się wyborach samorządowych. Taką informację można znaleźć na tej oficjalnej rządowej stronie internetowej. Napisano tam, że głosować może każdy, kto jest Brytyjczykiem, lub obywatelem dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej lub Wspólnoty Narodów, posiadającym status rezydenta UK. Osoby zgłaszające chęć wzięcia udziału w wyborach muszą być pełnoletnie (czyli muszą najpóźniej w dniu wyborów ukończyć 18. rok życia). Trzeba jednak wcześniej zarejestrować się jako wyborca — termin rejestracji mija 18 kwietnia. Warto to zrobić — niezależnie od tego, czy z pobudek obywatelskich, czy osobistych. Niewiele osób wie o tym, że wpisanie się na listę wyborców ułatwia zdobycie kredytu! W ten sposób potwierdzamy bowiem nasze dane osobowe, stając się godnym zaufania klientem dla banku.

Warto oddać swój głos w wyborach lokalnych władz — to przecież one odpowiadają za czystość naszych ulic, za remonty w mieście czy za kulturę i rozrywkę. Zachęcamy do rejestrowania się do głosowania i do wzięcia udziału w wyborach.

Jak głosować?

Głos oddać można w lokalu wyborczym — wyborcy otrzymają z wyprzedzeniem specjalną kartę z informacjami dotyczącymi głosowania. Można także głosować drogą pocztową — wówczas karta wysyłana jest na kilka dni przed terminem wyborów. Do takiej karty należy jednak dołączyć odpowiednie oświadczenie (tzw. oświadczenie zabezpieczające). W wyjątkowych sytuacjach można również oddać głos przez pełnomocnika.

Uwaga! Oprócz wyborów do Hull City Council, odbędą się także wybory na stanowisko Humberside Police Commissioner. O to stanowisko powalczy czterech kandydatów: Matthew Grove, Keith Hunter, Denis Healy oraz Mike Whitehead.