Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, od początku kwietnia tego roku wszystkie psy powinny nosić specjalne chipy, a informacje dotyczące właścicieli, skojarzone z tymi urządzeniami, muszą być aktualne. Przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć o chipowaniu zwierząt w Wielkiej Brytanii.

W jaki sposób zaktualizować informacje przypisane do danego chipu?

Informacje dotyczące właściciela zwierzęcia, takie jak jego numer telefonu czy adres zamieszkania, powinny być aktualne. Pozwoli to w razie potrzeby zidentyfikować właściciela psa. To ważne, bo jeśli właściciel zwierzęcia zmieni się po jakimś czasie od wgrania informacji do systemu (na przykład w wyniku śmierci pierwszego właściciela), nie będzie mógł już odpowiadać za psa.

Aby zaktualizować informacje skojarzone z chipem twojego psa, skontaktuj się z producentem urządzenia i poproś go o wprowadzenie zmian. W chwili założenia zwierzęciu mikrochipu powinieneś otrzymać numer identyfikacyjny, którego użyjesz podczas rozmowy z producentem.

Możesz również skorzystać z usług specjalnej firmy, która zajmuje się aktualizowaniem informacji zawartych w systemie, niezależnie od tego, kto wyprodukował mikrochip. Odwiedź stronę petlog.org.uk, by dowiedzieć się więcej. Za taką usługę trzeba będzie jednak zapłacić (około kilkunastu funtów od jednego zwierzęcia — opłata jest jednak jednorazowa i pozwala aktualizować informacje wielokrotnie, aż do momentu śmierci psa).

Jaka jest różnica między właścicielem a osobą, która odpowiada za psa (ang. owner oraz keeper)?

Zgodnie z prawem, osoba, która w systemie przypisana jest do danego psa, określana jest mianem keeper — ponosi za niego pełną odpowiedzialność (jeśli na przykład zwierzę zaatakuje osoby trzecie). W regulacjach prawnych w ogóle nie ma mowy o właścicieku (ang. owner).

Ile czasu mam na zachipowanie psa?

Każdy czworonóg, który skończył 8 tygodni, musi być zachipowany. Jeśli staniesz się właścicielem starszego psa, który nie ma jeszcze zamontowanego microchipu, musisz założyć to urządzenie w ciągu 21 dni od chwili nabycia psa.

Jakie kary grożą za niedopilnowanie obowiązku?

Prawodawca przewidział kary dla właścicieli, którzy nie zachipują swoich psów oraz oddzielnie dla tych, którzy nie uaktualnią informacji znajdujących się w bazie danych. Kara finansowa dla właścicieli, którzy nie dopilnują obowiązku, wynosi 500 funtów.

Po co to wszystko?

Zakładanie zwierzętom mikroczipów ma wiele korzyści — pozwala na przykład na odnalezienie zgubionego zwierzęcia i oddanie go właścicielowi. Oprócz tego, jak zauważają przedstawiciele organizacji charytatywnych działających w obronie praw zwierząt, czipy zapobiegają prowadzeniu nielegalnych hodowli psów. Poza tym, jeśli pies zaatakuje kogoś, łatwo będzie można uzyskać informacje o jego właścicielu i pociągnąć go do odpowiedzialności.