6 kwietnia zaczyna się kolejny rok podatkowy w Wielkiej Brytanii. Mija termin, przed upływem którego wszyscy pracujący na Wyspach mogą rozliczać się i ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku. Jakie zmiany w prawie weszły lub wejdą w życie w kwietniu?

Koniec roku podatkowego to czas przeznaczony na rozliczenie ze skarbówką. Możesz skorzystać ze specjalnego narzędzia, dostępnego na stronie internetowej HM Revenue & Customs, by sprawdzić, jaki zwrot nadpłaconego podatku otrzymasz. Należy pamiętać o tym, że w przypadku osób posiadających inne niż podstawowa ulgi podatkowe lub czerpią dochody ze źródeł niepodlegających opodatkowaniu, kalkulator nie będzie działać prawidłowo. Aby skorzystać z narzędzia, konieczne będzie przygotowanie kilku danych i wpisanie ich w odpowiednich polach.

Zmiany w prawie

W najbliższym czasie wchodzą w życie ważne zmiany w brytyjskim prawie, które mogą dotknąć wielu osób mieszkających na Wyspach. Jakie to zmiany?

Temporary Absence

30 maja bieżącego roku zmieniona zostanie długoś okresu, przez jaki możesz przebywać za granicą bez utraty prawa do pobierania zasiłku mieszkaniowego. Będzie on wynosić 4 tygodnie (może on zostać przedłużony nawet do 26 tygodni w przypadku marynarzy, osób służących w siłach zbrojnych na dalekich misjach, osób przebywających w szpitalu itp.). Jeśli powodem wyjazdu z Wielkiej Brytanii jest śmierć bliskiego krewnego, okres ten również może zostać przedłużony — nie o więcej jednak niż 3 tygodnie.

Family Premium

Z początkiem maja Family Premium w obliczeniach Housing Benefit i Council Tax Reduction nie będzie uwzględniane. Dodatki będą zmniejszone.

Housing Benefit Backdating

Zasiłek mieszkaniowy dla osób w wieku pracującym od początku kwietnia bieżącego roku może zostać przyznany maksymalnie tylko za jeden miesiąc poprzedzający datę złożenia wniosku. Okres ten został skrócony. Zmiana nie dotyczy emerytów.

Room Restriction for Registered Housing Associations

Jeśli wynajmujesz mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej i nie wykorzystujesz go w sposób dostateczny, twój Housing Benefit może zostać pomniejszony o 14% (w przypadku jednego niewykorzystanego pokoju) lub o 25% (jeśli nie wykorzystujesz aż dwóch pokoi).

Maksymalna wysokość zasiłku

Zgodnie z nowymi regulacjami, odgórnie ustalona została maksymalna wysokość benefitów, jakie może otrzymać jedna osoba lub para. Ograniczenia te wynoszą 350 funtów (pojedyncze osoby, które nie posiadają dzieci) oraz 500 funtów (bezdzietne pary i samotni rodzice). Jeśli choć jeden z domowników znajdzie pracę i uzyska prawo do otrzymywania Working Tax Credit, WWP, Disabled Living Allowance (Personal Independence Payment) lub Attendance Allowance, wspomniana zmiana nie będzie obowiązywać.