William Wilberforce, syn i duma Hull. Występował przeciwko niewolnictwu i uświadamiał ludziom, jak źle traktowani są czarnoskórzy sprzedawani w Ameryce i na Karaibach. Jego wstrząsającą kolekcję można zobaczyć w Wilberforce House.

Na stałej wystawie muzeum znajdują się dzienniki abolicjonisty i jego rzeczy osobiste. Można tutaj podziwiać także galerię skupiającą się na kulturze ludów Zachodniej Afryki.

Ze strony internetowej muzeum można ściągnąć plik MP3 (lub pobrać go w wersji tekstowej), który odsłuchamy w odpowiednich miejscach muzeum, a William Wilberforce, głosem aktora Chrisa Cade`a, opowie o znajdujących się tutaj eksponatach. Plik istnieje w dwóch wersjach: 42 minutowej dla dzieci powyżej 8 roku życia oraz w 45-minutowej wersji klasycznej.

Galeria „William Wilberforce” skupia się na sławnym mieszkańcu Hull. W West African zwiedzający mogą zapoznać się z obiektami kulturowymi i religijnymi plemion Zachodniej Afryki oraz poznać specyfikę ich społeczeństw. The Capture i Middle Passage to galeria przedstawiające horror porywanych niewolników, transportowanych następnie w nieludzkich i często zabójczych warunkach przez Atlantyk. Kolejna galeria pokazuje realia życia, pracy i śmierci na wielkich plantacjach. Z wystawy można dowiedzieć się, jak karano niewolników, jaka była wśród nich umieralność, a także w jaki sposób przeciwstawiali się niewolnictwu.

W muzeum znajduje się także The Abolition Gallery, która przygląda się kampaniom przeciwko niewolnictwu, a także temu, co nastąpiło po emancypacji niewolników. Można tutaj zobaczyć także sławny model statku niewolniczego, który Wilberforce pokazywał przedstawicielom Parlamentu. Ostatnia sala skupia się na współczesnym niewolnictwie i pracy nad jego zakończeniem.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, cały dom jest dostępny dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Wilberforce House otwarty jest od poniedziałku do soboty między 10:00 a 17:00, a w niedziele od 13:30 do 16:30. Dom znajduje się przy 23-25 High Street w Hull, w Museums Quarter.