John Fareham od 30 lat marzył, by przywrócić Pearson Park do wyglądu z czasów jego dawnej świetności. Dziś jego marzenia mogą się spełnić, bowiem loteria (Heritage Lottery Fund) zaproponowała grant o wysokości 2 milionów funtów na odbudowę parku.
2 miliony funtów na odrestaurowanie Pearson Park
Pierwszy etap to inwestycja o wartości 156.600 funtów, która obejmie wykonanie planów dla parku oraz przywrócenie jego historycznych atrakcji, takich jak most nad jeziorem czy estrada. Przewodniczący towarzystwa, które zajmuje się parkiem, John Fareham, powiedział: „Kiedy po raz pierwszy zostałem wybrany na moje stanowisko w 1983r., Pearson Park był bardzo zaniedbany i potrzebował ogromu pracy. Zawsze był zaniedbywany. Jestem zachwycony, że teraz wreszcie zaczyna się coś dziać. Wykonanie prac będzie wymagało dużego nakładu pracy, sprzątania, a niektóre istniejące miejsca zostaną zastąpione czymś innym, ale efekt będzie fantastyczny” (cyt. za hulldailymail.co.uk). Dopiero kiedy towarzystwo przeprowadzi planowane prace, będzie mogło ubiegać się o dwa miliony grantu od Heritage Lottery Fund (HLF).

Poza estradą i mostem, w parku mają ponownie pojawić się dawne ścieżki oraz brama wjazdowa dla karet.

Fareham jest przekonany, że obiecana pomoc loterii jest związana z przyznaniem Hull tytułu City of Culture 2017 i informacjach o inwestycji Siemensa. „Wszystko dzięki hałasowi wokół Hull. Hull jest na ustach wszystkich i Heritage Lotery zdaje sobie z tego sprawę. Teraz są częścią sukcesu Hull City of Culture. Już wcześniej mieli ogromny wkład w kulturę miasta przez lata hojnie wspierając miejskie muzea i teraz znowu odgrywają wielką rolę dla Pearson Park”.

Carol Souter z Heritage Lottery Fund powiedziała: „Ten grant jest częścią większej inwestycji w wysokości 34,5 mln funtów, które zostaną przeznaczone na odnowę 13 parków na terenie całego UK, co Heritage Lottery Fund i Big Lottery Fund ogłosiło wspólnie. Ostatnio opublikowaliśmy raport, z którego wynika, że publiczne parki w UK wkrótce mogą przestać istnieć, jeżeli nie wymyślimy nowych, innowacyjnych sposobów zarządzania nimi i udzielania finansowego wsparcia. Z raportu wynika też, jak wartościowe parki są dla ludzi i lokalnych społeczności i dla naszego dobrego samopoczucia. Właśnie dlatego HLF i Big Lottery Fund zainwestowało ponad 700 milionów funtów na utrzymanie parków od 1996r”.

Dodać należy, że Pearson Park powstał w 1860 roku jako pierwszy publiczny park w Hull. Największy dziś park – East Park – powstał kilka lat później. Według projektu wewnątrz parku przebiegała alejka dla powozów, wzdłuż której pozostawiono działki pod budowy domów. Miało to zachęcić mieszkańców Hull do osiedlania się w bezpośredniej okolicy parku.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/