Rewitalizacja centrum miasta za £25 milionów to największa inwestycja w historii Hull. Remont ma być gotowy do 2017 roku, kiedy to Hull stanie się Miastem Kultury (City of Culture).
Wielkie zmiany w centrum Hull
Pierwsza faza tego ambitnego projektu ma kosztować £12,7 mln i objąć stworzenie nowego placu przy skrzyżowaniu Jameson Street i King Edward Street, powiększenie Trinity Square i zamknięcie dla ruchu samochodowego części King Edward Street, całej Jameson Street i całej Humber Street. Na odnowionym placu Queen Victoria Square pojawią się fontanny oraz oświetlenie LED, a przy Princess Dock zostanie wybudowany punkt widokowy dla mieszkańców. Inwestycja obejmie również zabytki: historyczne ruiny po Beverley Gate zostaną oszklone, a na wejściu do Whitefriargate staną oszklone, podświetlone wieże. Plan zakłada także budowę sceny w ogrodach Queens Gardens.

Planiści odpowiedzialni za plany chcą także przenieść Wilberforce Monument, który jest o 45 stóp wyższy od Angel of The North, na jego dawne miejsce przy Queens Gardens. W tej sprawie decyzja jeszcze nie zapadła.

Radny Steven Bayes, który zajmuje się przygotowaniem Hull do objęcia tytułu City of Culture 2017, mówi: „Zmiany w centrum miasta są koniecznością dla Hull. Najważniejsze jest, by zrobić to dobrze. Musimy udostępnić publiczne miejsca, na których można dobrze się bawić, które są wygodne i bezpieczne dla korzystających z nich ludzi. Potrzeby ludzi: naszych mieszkańców, przedstawicieli biznesu i tysięcy turystów, których spodziewamy się tutaj w 2017 – muszą być sercem wszystkich naszych starań” (cyt za hulldailymail.co.uk).

Zapowiedzi City Council idą w parze z ogłoszeniem rządu o inwestycji w wysokości £104 mln, które zostaną przeznaczone na tworzenie nowych miejsc pracy i infrastrukturę w mieście i okolicach.

Oczekuje się, że Rada Miejska do końca tygodnia zaakceptuje plany zmian w centrum miasta, dzięki czemu będzie można rozpocząć dokładne prace projektowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont rozpocznie się jeszcze w tym roku. We wszystkich wyznaczonych obszarach miasta chodniki zostaną położone na nowo, a wiele historycznych budynków zostanie oświetlonych nowym systemem świetlnym.

Radny Martin Mancey powiedział: „Spójne podejście do planowania przebudowy centrum miasta jest kluczowe, jeśli chcemy pomóc Hull w wyeksponowaniu jego potencjału. W Hull znajdują się niesamowite zabytki architektury, ale niektóre z nich wymagają ożywienia i remontu. Te proponowane zmiany będą miały wpływ na socjalne, ekonomiczne i kulturalne życie mieszkańców, przedsiębiorców, a także na przemysł turystyczny. Wykreują nowe miejsca pracy i wyzwania dla osób obecnie zatrudnionych”.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/