Kolejna dobra wiadomość dla władz i mieszkańców Hull. Rząd przeznaczy £104 miliony na rozwój Hull i Humber. 6 tysięcy nowych miejsc pracy, inwestycje w infrastrukturę i zabezpieczenia przed powodzią – na to mają zostać przeznaczone nowe środki.
104 miliony funtów dla Humber
Pieniądze mają sprawić, że East Yorkshire stanie się przemysłowym gigantem. Za rządowe środki mają powstać także nowe domy, a kolejne tysiące wrócić do dawnej świetności. Wicepremier Nick Clegg nazwał obietnicę pieniędzy naprawdę istotnym dniem dla mieszkańców Hull, ponieważ da im „wolność i środki na tworzenie miejsc pracy, pomoże w wybudowaniu odpowiedniej liczby domów i sprawi, że Hull będzie mogło konkurować na arenie ogólnokrajowej” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Lord Haskins, przewodniczący LEP – Local Enterprise Partnership, komentuje: „Inwestycje pozwolą nam na zbudowanie najważniejszej infrastruktury, w tym dotyczącej ochrony przeciwpowodziowej, na zmaksymalizowanie potencjału Humberside oraz pomoc w przyciągnięciu nowych inwestorów. Oznacza to także, że nadal będziemy mogli wspomagać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, a także ambitne plany budownictwa mieszkaniowego w Hull i North Lincolnshire. Humberside ma zaś szansę stać się brytyjskim centrum rynku offshore. Te pieniądze są świadectwem, że lokalnie i ogólnokrajowo rośnie zaufanie do naszej okolicy”.

£48 mln ma zostać przeznaczonch na budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych, £4 mln na nową kładkę dla pieszych nad Castle Street w Hull, a £7,5 mln na budowę połączenia kolejowego między centrum miasta a Selby. Kolejne £10 mln zostanie przeznaczonych na budowę 1.500 nowych domów mieszkalnych i remont istniejących 4.500. Goole College otrzyma £1 mln na zajęcia dla inżynierów i kierunki związane z odnawialnymi źródłami energii. LEP ma otrzymać £4 mln na wspomaganie małych przedsiębiorstw.

Dr Ian Kelly, dyrektor wykonawczy Hull and Humber Chamber of Commerce, cieszy się z planów rządu, ale ma również pewne obawy: „Jestem zachwycony możliwością wydania tych pieniędzy w Humber, szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Humber jest drugim po Londynie regionem najbardziej narażonym na zalanie. Jednak będziemy cieszyć się z pieniędzy, gdy je zobaczymy. Jak zawsze gdy chodzi o fundusze rządowe z wydawaniem może być problem, a teraz zbliżają się wybory.”

Według Steve`a Bradiego, przewodniczącego Hull City Council, pieniądze pozwolą miastu na uniezależnienie się od stolicy. „Stoimy na progu nowej ery relacji między centralną i lokalną władzą, która decyduje o kształcie lokalnej gospodarki”.

W ciągu najbliższych trzech lat w mieście i okolicach ma powstać 6.000 stałych miejsc pracy i kolejne, czasowe. Dodatkowo 3.000 posad ma być zabezpieczonych dzięki nowym instalacjom przeciwpowodziowym.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/