Przed nami kolejna muzyczna uczta. W najbliższy weekend wystąpi w Hull Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zespół przyjeżdża na zaproszenie duszpasterza polskiej parafii, ks. Stanisława Gładysza. Podczas pobytu artyści uświetnią polskie Msze Święte w sobotę i niedzielę, dadzą także kilka koncertów, m.in. w polskiej szkole. To nie pierwsza wizyta tego chóru w naszym mieście.
Polski chór ze Szczecina zaśpiewa w Hull
Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie powstał w 1991 roku z inicjatywy obecnego dyrygenta Iwony Wiśniewskiej – Salamon. Skład zmienia się z roku na rok, bowiem zespół tworzą studenci i uczniowie szkół średnich Szczecina. Repertuar Chóru obejmuje cykl muzyczny „Od Anonima do Grosika”. Mieszczą się w nim dawne pieśni sakralne i ludowe, negro spirituals, fragmenty musiciali „Skrzypek na dachu”, „West side story” i „Do grającej szafy grosik wrzuć”.

W dorobku artystycznym zespołu znajduje się również „Krótka Msza Dziecięca” K. Naklickiego, „Carmina Burana” C. Orffa, „Stella Coeli” J. M. Kraussa, „Msza G-dur” F. Schuberta, „Liverpool Oratory” C. Davisa i P. McCartneya, „Sancta Caecilia” M. Sawy, „Stabat Mater” G. Rossiniego, „IX Symfonia” L. van Beethovena, Missa Brevis J. Szopińskiego, a soliści Chóru wykonali „Mszę dziecięcą” J. Haydna.

W trakcie swojej piętnastoletniej działalności Chór uczestniczył w wielu festiwalach, wśród których wymienić należy święto Pieśni śląskiej „Trojok” w Katowicach, Polsko-Niemieckie spotkania „Wiosna nad Nysą” w Gubinie, Tydzień Chóralny Filharmonii Szczecińskiej, koncerty z cyklu „Ars Chori” w Lublinie, Międzynarodowe Spotkania Chóralne Chełm ’96, Festiwal Muzyki Sakralnej w Rumii, Przegląd Chórów w Calleli w Hiszpanii, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel w Osieku, na którym dwa lata z rzędu zdobywał pierwsze nagrody oraz Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie. Regularnie brał udział w Festiwalu Eurotreff Music m.in. w Buchen, Singeg i Vilingen w Niemczech.

Jak się okazuje, Chór gościł już Hull niejeden raz. W kwietniu 1997 roku, na zaproszenie władz miasta Kingston upon Hull, chór wziął udział w Festiwalu Wielkanocnym. Pobyt zespołu w mieście zaowocował kolejnymi zaproszeniami. Ponadto Chór koncertował w Szwecji, Danii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Holandii i Kanadzie.

Wszystkich, którzy doceniają wspaniała muzykę w świetnym wykonaniu, Polska Parafia zaprasza do udziału we Mszach Świętych, które Chór uświetni. Artystów będzie można posłuchać w sobotę 20 września w kościele św. Karola Boromeusza (St Charles’, Jarrat Street) na Mszy o godz. 18.30, a także w niedzielę 21 września na Mszach: w Scarborough o godz. 9.30, w Yorku o godz. 13.30 i w Hull w kościele św. Wilfrida ( St Wilfrid’s, Boulevard) o godz. 17.00. Ponadto w sobotę 20 września, o godz. 12.00 Chór da koncert w Polskiej Sobotniej Szkole (Cranbrook Avenue, Hull, HU6 7TN).


Źródło:
www.chorkameralny.zut.edu.pl
www.parafia.hull.pl