Wielka Brytania jest piękna — to nie ulega wątpliwości. Przedstawiamy subiektywne zestawienie 6 najważniejszych i najciekawszych atrakcji UK, które koniecznie musisz zobaczyć!

Stonehenge

Stonehenge

To kamienna budowla powstała najprawdopodobniej w neolicie lub w epoce brązu (a zatem od około 5 tys. lat p.n.e. do ok. 1 tys. lat p.n.e.). Archeolodzy określają ją mianem „kromlechu”, służącym do opisywania kręgów kamiennych, zwykle ustawianych w zamierzchłych czasach wokół miejsc kultu. Samo słowo pochodzi z języka celtyckiego i oznacza mniej więcej tyle, co „wygięty kamień”.

Stonehenge należy do najbardziej znanych kromlechów, jednak nie jest jedyną konstrukcją tego typu – na terenie Anglii, Bretanii czy Irlandii spotkać można inne, mniej okazałe, lecz równie fascynujące. Co więcej, nawet na terenie Polski znajdują się niewielkie kromlechy!

Uwaga! Jeśli planujesz wizytę w Stonehenge, powinieneś wcześniej zarezerwować bilety online. Bilety upoważniają do wstępu na teren Stonehenge w określonym dniu o ustalonej godzinie. Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem strony internetowej.

Białe klify Dover 

Białe klify Dover

Położone w południowej Anglii klify są bardzo charakterystycznym elementem UK. Ich wysokość osiąga nawet ponad 100 metrów! Warto przyjechać i zobaczyć klify — choćby ze względu na ich kolor, który zawdzięczają budowie ze skały kredowej. White Cliffs of Dover mają w Wielkiej Brytanii znaczenie symboliczne — to one patrzą wprost na kontynentalną część Europy.

Katedra w Yorku

York katedra

Obok katedry w Kolonii jest jedną z największych budowli w stylu gotyckim w całej Europie Północnej! Katedra, którą możemy obecnie podziwiać, powstawała w kilku etapach. Do jej skonstruowania użyto kamieni wapiennych. Ogrom budynku zrobi wrażenie na każdym!

Jezioro Loch Ness

Jezioro Loch Ness

Słynne na całym świecie jezioro o długości 37 kilometrów, położone w Szkocji, jak wiele innych jezior tego typu. To jednak jest wyjątkowe — przyjęło się uważać, że głębiny tego zbiornika zamieszkuje mityczny potwór. Nieliczni twierdzą, że udało im się go zobaczyć. Jeśli nawet jednak my nie będziemy mieć tyle szczęścia — wciąż możemy zachwycić się pięknem tutejszej okolicy.

Royal Pavilion w Brighton 

Royal Pavilion w Brighton

Architektura tej dawnej rezydencji królewskiej powala na kolana. Budynek wybudowano w stylu indosaraceńskim, który w Europie spotykany jest niezwykle rzadko. Rezydencję wybudowano na zlecenie króla Jerzego IV na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobno klimat Brighton miał służyć monarsze. Czy tak było? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że do Brighton z pewnością warto zawitać.

Minack Theatre

teatr w Cornwalii

W Kornwalii, w pobliżu miejscowości Porthcurno, znajduje się teatr wykuty w skale położonej tuż nad morzem, pod opadającym klifem. Teatr powstał w latach 30. XX wieku z inicjatywy aktorki teatralnej, Roweny Cade. Inspiracją miała być jedna ze sztuk Szekspira. Obecnie na scenie występują aktorzy (od czerwca do września). Więcej informacji na temat repertuaru w danym sezonie znaleźć można na stronie www.minack.com.