Od 5 października wchodzi w życie nowy przepis obligujący markety do pobierania za torebki foliowe opłatę w wysokości 5p. Jednak to, czy zapłacisz za torbę, zależeć będzie od rodzaju twoich zakupów. Sprawdź, co to oznacza.

Zmiany dotyczyć będą tylko tych sprzedawców, którzy w całej Wielkiej Brytanii zatrudniają przynajmniej 250 osób na pełen etat. Oznacza to, że to, czy za torebkę foliową zapłacimy dodatkowo w małym prywatnym sklepiku osiedlowym, zależeć będzie tylko i wyłącznie od jego właściciela.

Zgodnie z nowymi regulacjami, zapłacimy za każdą torbę foliową, która posiada rączki, jest nieużywana i wykonano ją z folii o grubości 70 mikrometrów lub cieńszej. Jeśli jednak kupisz produkt z listy towarów, które zwolniono z opłat za foliówki, nie zapłacisz ani pensa.

Na liście znajdują się między innymi:

  • surowe ryby i produkty pochodzenia rybnego
  • surowe mięso, drób i wyroby mięsne
  • niezapakowane (sprzedawane luzem) cebulki kwiatowe, nasiona, kwiaty i inne produkty zawierające ziemię
  • lekarstwa sprzedawane na receptę
  • niezapakowane oryginalnie ostrza i ostre przedmioty (noże, siekiery, toporki, inne ostrza)
  • towary zakupione podczas podróży (w pociągu, w strefie wolnocłowej na lotnisku, na statku)
  • promocyjne materiały, za które nie pobiera się opłaty.

Dokąd trafią pieniądze ze sprzedaży torebek foliowych?

Środki te zostaną przekazane przez sieci supermarketów na cele charytatywne, na przykład na hospicja dziecięce. To przekonuje, że inicjatywa wcale nie jest złym pomysłem.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że po wprowadzeniu podobnych opłat w Walii w 2011 roku, liczba foliówek rozdawanych klientom przez sklepy spadła o 71%. Podobną tendencję zaobserwowano także w Szkocji. Oczekuje się, że wprowadzenie opłaty za torebki foliowe w Anglii przyczyni się na dłuższą metę do poprawy stanu środowiska.

Jeżeli chcemy uniknąć tych opłat, całkowicie rezygnując z zanieczyszczających środowisko foliowych torebek, to wystarczy już dziś zaopatrzyć się w ekologiczną, wielorazową torbę pozwalającą dodatkowo na wygodniejsze spakowanie naszych zakupów.