Wychowanie dziecka kosztuje bardzo dużo – o połowę więcej niż zaledwie dziesięć lat temu! Eksperci policzyli, że obecnie wychowanie dziecka kosztuje rodziców na Wyspach średnio 230 tysięcy funtów! To poważny problem dla wielu rodzin, alarmują eksperci.

Sytuacja jest coraz gorsza

Wiele rodzin ma problemy finansowe, dlatego coraz więcej młodych matek wraca do pracy szybciej niż planowało. Obliczono, że 20% młodych matek nie może pozwolić sobie na urlop macierzyński o takiej długości, które byłaby dla nich optymalna.

Rodziny wydają średnio 29% przychodów na dziecko. Powoduje to sytuację, w której aż 44% rodzin w Wielkiej Brytanii musi wprowadzać system oszczędzania, by móc związać koniec z końcem.

Eksperci obliczyli ponadto, że koszty wychowania dziecka (do 21. roku życia) wzrosły o ponad 50% w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nawet, jeśli rodzicom dziecka udało się ograniczyć wydatki na zabawki czy kursy językowe/sportowe/inne dla dziecka, to pieniądze te zostały pochłonięte przez rosnące ceny żywności i koszty związane ze szkołą.

Będzie nas mniej?

Przeprowadzono także badania, które sugerują, że rosnące w niesamowicie szybkim tempie koszty wychowania dziecka wpływają na kształt populacji w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej osób odkłada bowiem decyzję o posiadaniu drugiego dziecka na później, widząc, jak wiele pieniędzy kosztuje wychowanie pierwszej pociechy.

To kosztuje najwięcej

Oszacowano, że obecnie koszt wychowania dziecka wynosi £229,251. W ciągu tylko ostatnich dwunastu miesięcy koszt ten wzrósł aż o 2 tysiące funtów! Dwie trzecie z tej sumy rodzice wydają przede wszystkim na opłaty związane z edukacją, takie jak mundurki do szkoły, podręczniki i wyprawkę szkolną, wycieczki integracyjne, ubezpieczenie, itp.

Wielu rodziców decyduje się ponadto na zatrudnienie opiekunki do dziecka – w sumie koszt oddania dziecka pod opiekę niani lub do żłobka wynosi średnio £67,586 i w dużym stopniu zależy od miejsca zamieszkania rodziny (w Londynie kwota ta przekracza średnio 80 tysięcy funtów).

Dużo pieniędzy rodzice wydają także na pożywienie i ubrania dla dzieci (odpowiednio 19,270 i 10,770 funtów). Sporo kosztują także wakacje (około 16 tysięcy funtów) i kieszonkowe (około 5 tysięcy funtów).

Decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć 

Eksperci ostrzegają, że wychowanie dziecka będzie w przyszłości kosztować jeszcze więcej. Dlatego zachęcają do przemyślenia decyzji o posiadaniu potomstwa – przede wszystkim pod kątem finansowym. Odpowiedzialni rodzice muszą wiedzieć, czy ich finanse pozwolą im na wychowanie kolejnego dziecka.

Brytyjscy rodzice są jednak świadomi tego problemu – w jednym z badań przyznali, że stan finansów rodziny powinien być brany pod uwagę podczas planowania potomstwa (takiej odpowiedzi udzieliło 6 na 7 ankietowanych). 10% uczestników badania odpowiedziało, że w pewnym momencie swojego życia podjęło decyzję o przełożeniu w czasie decyzji o posiadaniu potomstwa ze względów finansowych. Również 10% przyznało, że podjęło decyzję o niepowiększaniu rodziny z powodu braku pieniędzy.

Bądź przygotowany

Warto dobrze zastanowić się nad tym, w którym momencie możemy pozwolić sobie na rozszerzenie naszej rodziny o kolejne dziecko. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie swojego raportu kredytowego, który powie nam, jak wyglądają nasze finanse i czy w razie potrzeby będziemy mogli na przykład skorzystać z kredytu. Doradztwo w zakresie sprawdzania raportu kredytowego (w języku polskim) znajdziesz na stronie internetowej: raportkredytowy.co.uk.

Sprawdź swój raport kredytowy i Wynik Zdolności Kredytowej (Credit Score), by zwiększyć swoje szanse na pożyczkę i cieszyć się korzystnymi ofertami kredytów – nawet, jeśli chodzi o zwykłą chwilówkę.

Więcej informacji: raportkredytowy.co.uk.