Brytyjskie media donoszą, że rząd UK nie zamierza zapewnić praw imigrantom z Unii Europejskiej mieszkającym na Wyspach. Dlatego jeśli pojedziesz na jakiś czas do Polski, choć na stałe mieszkasz w UK, możesz mieć problem z powrotem do UK!

Prawa imigrantów w UK i Brytyjczyków mieszkających poza granicami Wielkiej Brytanii to jeden z najtrudniejszych tematów podczas trwających d jakiegoś czasu negocjacji w sprawie warunków Brexitu. Brytyjskie media informują, że Londyn nie może porozumieć się w tej sprawie z Brukselą. Może to spowodować w rezultacie, że imigranci mieszkający na Wyspach będą mieć trudności w utrzymaniu praw. Ale w niełatwej sytuacji znajdą się także Brytyjczycy mieszkający poza UK. Po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii ograniczona zostanie ich swoboda przemieszczania się. Oznacza to, że przeprowadzka np. z Niemiec do Francji w przypadku obywatela Wielkiej Brytanii wcale nie będzie łatwa. Politycy unijni zapewniają jednak, że nie zamierzają zmienić zdania w tym zakresie tak długo, aż Londyn nie ugnie się pod naciskami Brukseli i nie zapewni praw imigrantom. Wśród oczekiwań polityków Wspólnoty znajduje się między innymi możliwość swobodnego podróżowania między Wielką Brytanią a krajem pochodzenia, z którym nie będzie wiązać się ryzyko utraty nabytych praw. Dotyczy to zasadniczo dłuższych pobytów — obecnie brytyjscy politycy planują możliwość odbierania praw do pobytu stałego imigrantom, którzy na dłużej niż dwa lata opuszczą Wielką Brytanię i nie będą mieć silnych powiązań ze Zjednoczonym Królestwem. W planach jest także rejestr karny dla osób, które składać będą wnioski o przyznanie statusu osiedleńca.

Na to rozwiązanie nie godzi się Bruksela oczekując, że tak daleko idące działania nie mogą być standardem, lecz możliwością dopuszczalną tylko w uzasadnionych przypadkach.

Dopóki Londyn nie porozumie się z Brukselą w sprawie praw dla imigrantów, negocjacje w sprawie Brexitu nie posuną się dalej. Oznacza to, że rozmowy mogą znacznie się przedłużać, bo rozwiązania, które byłoby akceptowane przez obie strony, obecnie nie widać.