Od początku lata pogoda była zmienna i często zdarzało się, że nie zachęcała do wypoczynku na zewnątrz – pojawiające się chmury i deszcz skutecznie przeszkadzały w cieszeniu się urlopem. Meteorolodzy przewidują, że w ciągu najbliższych tygodni można spodziewać się stabilizacji i znacznego ocieplenia nie tylko w okolicach Hull, ale na terenie większości Europy.

Według najnowszych prognoz nad kontynent nadciąga fala upałów. Specjaliści przewidują ponadprzeciętnie wysoką temperaturę, która miałaby utrzymywać się nawet do połowy października. Dodatkowo warunki atmosferyczne będą o wiele łagodniejsze niż dotychczas i nie wystąpią duże załamania pogody. Za przyczynę tej anomalii uważa się gorące fronty atmosferyczne napływające z Azji, które wkrótce mają pojawić się nad Europą.

Główny meteorolog z ośrodka badawczego The Weather Company, Dr Crawford, twierdzi, że prognozy na najbliższe tygodnie są jednoznaczne. Z przeprowadzonych analiz wynika, że większość kontynentu może spodziewać się temperatur wyższych niż zazwyczaj, a jedynymi wyjątkami będą niektóre rejony Skandynawii oraz północno-wschodnia część Rosji.

Nadchodzące lato będzie udane nie tylko pod względem temperatury. Specjaliści przewidują znacznie mniejsze opady deszczu niż zazwyczaj o tej porze roku. Niektórzy mówią nawet o groźbie suszy, której przyczyną mogłyby być warunki atmosferyczne nad północną częścią Atlantyku. Fenomen meteorologiczny charakteryzujący się wystąpieniem w tym rejonie dwóch frontów o niskim i wysokim ciśnieniu, ma bezpośredni wpływ na pogodę w całej Europie.

Specjaliści podkreślają jednak, że istnieje możliwość, że prognozy na najbliższe tygodnie ulegną zmianie. Dr Crawford tłumaczy, że nadchodzący sezon tropikalnych cyklonów może znacznie wpłynąć na pogodę w Europie. Za ich sprawą obecnie przewidywane ocieplenie może okazać się nieaktualne.