Analitycy są niemal pewni — już za jakiś czas możliwy będzie scenariusz, w którym funt szterling kosztować będzie poniżej 5 złotych. Długofalowo umacnia się tymczasem i stabilizuje złotówka.

Uspokojenie na rynku finansowym obserwujemy od czwartku. Wtedy eksperci ocenili, że sytuacja na rynku złotego jest stabilna. Polska waluta zaczęła się umacniać (w dłuższej perspektywie, bo w ciągu kilku ostatnich dni zaobserwowano niewielkie spadki). Dlatego obniżyły się ceny innych walut, w tym funta szterlinga, którego wartość kształtowała się w czwartek na poziomie 5,06 zł. Za dolara trzeba było zapłacić 3,85 złotego (to o kilkanaście groszy mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu). Wartość euro w czwartek wynosiła około 4,28 złotego, a franka szwajcarskiego — 3,95 złotego.

Analityk Kamil Maliszewski z domu maklerskiego mBanku powiedział: „Większe wahania zobaczyliśmy jedynie w przypadku brytyjskiego funta, który stracił po czwartkowych decyzjach Banku Anglii”. Poza tym, w jego ocenie, rynek mocno się ustabilizował.

Maliszewski jest jednym z ekspertów, którzy podzielają opinię, że już wkrótce funt szterling kosztować będzie poniżej 5 złotych.

Mówiąc o decyzjach Banku Anglii Maliszewski miał na myśli poluzowanie polityki monetarnej. I obniżenie prognoz gospodarczych dla Wielkiej Brytanii na 2017 rok z 2,3 do 0,8%. To drastyczna zmiana, która nie mogła pozostać niezauważona na rynkach walutowych świata. Maliszewski jest przekonany o tym, że właśnie to będzie powodować, że funt szterling pozostanie pod presją przez kolejne miesiące. I jeszcze bardziej się osłabi.

Warto podkreślić, że obecnie złotówka nieco osłabła w stosunku do poziomu obserwowanego jeszcze jakiś czas temu. Nie jest to jednak powód do niepokoju, a wręcz przeciwnie — to sygnał, że polska waluta jest już ustabilizowana. I, pomimo spadku, nadal mocna.

Osłabienie kursu funta szterlinga spowodowało, że coraz więcej Polaków mieszkających w UK zastanawia się nad powrotem do Polski. Tym bardziej, że nie wiadomo, jak wyglądać będzie życie w tym kraju, kiedy UK opuści już Unię Europejską.