Alkoholizm jest poważną chorobą, która dotyka coraz większej liczby ludzi na całym świecie. Niekiedy trudno go rozpoznać. Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być uzależniony od alkoholu, sprawdź dokąd udać się po pomoc na Wyspach, zanim będzie za późno.

Jak rozpoznać alkoholizm?

Diagnoza nie jest prosta. Trzeba jednak zastanowić się, czy ty lub ktoś z twoich bliskich nie ma problemu z alkoholem, jeśli wystąpią alarmujące objawy. Poniżej wymieniamy tylko kilka wybranych, ale jednocześnie najpopularniejszych objawów uzależnienia:

— zwiększenie częstotliwości picia i ilości wypijanego alkoholu

— alkohol zaczyna towarzyszyć w codziennym życiu — osoby uzależnione często zaczynają od niego dzień

— jeśli z jakiegoś powodu uzależniona osoba nie może się napić, odczuwa niepokój i stres

— coraz częstsze upijanie się

— picie alkoholu także na kacu

— potrzeba wypijania coraz większych ilości alkoholu, żeby poczuć jego działanie

Problem polega na tym, że osoby uzależnione nie chcą nawet słyszeć, że mogą mieć problem. Dlatego niezwykle trudno im pomóc. Agresywna reakcja na sugestię, że dana osoba może być alkoholikiem, także jest objawem uzależnienia.

Dokąd udać się po pomoc?

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego GP. Powinien on udzielić dalszych wskazówek dotyczących postępowania na wypadek zdiagnozowania uzależnienia.

Na Wyspach działają także Anonimowi Alkoholicy. To grupa wsparcia organizująca bezpłatne spotkania dla osób z problemem alkoholowym. Informacje o najbliższych sesjach znaleźć można na stronie internetowej www.aa-pik-wielkabrytania.org.pl. Warto wybrać się na takie spotkanie i zobaczyć, że inni także zmagają się z uzależnieniem. Terapia grupowa niemal zawsze przynosi pozytywne efekty.