Zakaz fajerwerków w Wielkiej Brytanii to hasło grupy osób, która zainicjowała petycję do władz w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu strzelania sztucznymi ogniami w UK. Petycję podpisały już tysiące osób!

Mimo olbrzymiego zainteresowania (petycję dostępną w internecie podpisało prawie 150 tysięcy osób), brytyjski rząd podjął już decyzję w tej sprawie —  petycja nie będzie przedmiotem dyskusji brytyjskiego parlamentu. Rząd odrzucił tym samym możliwość wprowadzenia zakazu strzelania z fajerwerków w Wielkiej Brytanii.

Inicjatorzy petycji napisali w niej, że każdego roku w związku z używaniem fajerwerków tysiące osób cierpi z powodu poparzeń, doznaje urazów lub nawet traci życie. Wielu ludzi, którzy niechętni są sztucznym ogniom, musi znosić generowany przez nie huk. A ten szkodliwy jest także dla zwierząt.

W odpowiedzi na to rząd napisał, że rozumie zaniepokojenie autorów szkodliwością fajerwerków, ale dane pokazują, że liczba obrażeń wywoływanych przez sztuczne ognie jest w istocie o wiele niższa od tego, co sugeruje petycja. Co więcej, każdego roku coraz mniej osób trafia do szpitali z tego powodu. Oznacza to, że Brytyjczycy uczą się korzystać z fajerwerków w odpowiedzialny i bezpieczny sposób.

Co więcej, rząd podkreślił, że fajerwerki konstruowane są w taki sposób, by nie generować hałasu większego niż 120 decybeli. Władze mają zatem możliwość walki z wszystkimi, którzy przekraczają ten próg, bawiąc się sztucznymi ogniami.

Temat zakazu używania fajerwerków w Wielkiej Brytanii powraca regularnie. Jest to zresztą jeden z powodów, dla którego rząd nie będzie ponownie debatować na ten temat, poinformowano w oficjalnym oświadczeniu. Zwolennicy zakazu nie zamierzają jednak odpuszczać — widzą w fajerwerkach poważne zagrożenie. Sądzą, że mogą one być używane nawet jako broń chemiczna. Podkreślają, że problem byłby mniejszy, gdyby sztucznych ogni można było używać tylko w okresie świąt. Ale są miejsca, w których można je oglądać przez cały rok.

Jedno jest pewne — to nie ostatnie słowo zwolenników zakazu. Czy rząd w końcu ugnie się i wprowadzi zakaz fajerwerków w UK? Niewykluczone. Ale z pewnością nie nastąpi to szybko.