Doktor Kevin Phillips sprzeciwia się traktowaniu matek, które spożywają alkohol w czasie ciąży, jak kryminalistek. Według niego powinno się im raczej pomagać zerwać z nałogiem.
Kobiety pijące w ciąży to nie kryminalistki - apeluje lekarz z Hull
Doktor powiedział: „Jeżeli jesteś kobietą i masz problem z alkoholem, to potrzebujesz pomocy i wsparcia, a nie oskarżenia” (cyt. za hulldailymail.co.uk). Według niego, w przeciwnym wypadku kobiety stracą wiarę w to, że mogą wyjść z nałogu.

Wypowiedź doktora wiąże się bezpośrednio z precedensową sprawą, w której matka została oskarżona o wyrządzenie krzywdy dziecku z powodu nadmiernego spożywania alkoholu. Kobieta, której nazwiska nie można opublikować, urodziła w wieku 17 lat i w czasie ciąży piła codziennie do pół butelki wódki i 8 mocnych piw – czyli nawet 57 jednostek alkoholu dziennie. Jej problemy z alkoholem zaczęły się, gdy miała 13 lat.

Teraz kobieta została oskarżona przez lokalne władze, które uważają, że jej zachowanie wyrządziło krzywdę dziecku. Matka ignorowała ostrzeżenia pracowników socjalnych i położnych o złym wpływie alkoholu na rozwój dziecka. Jeżeli przegra proces, jej dziecko cierpiące z powodu zaburzeń rozwoju będzie uprawnione do pobierania środków z Criminal Injuries Compensation Authority (CICA).

The British Pregnancy Advice Service (Bpas), podobnie jak dr Phillips, uważa, że picie alkoholu w czasie ciąży powinno stać się kwestią społeczną, nie prawną. Oskarżanie matek nie przyczyni się do zmniejszenia alkoholu wypijanego w czasie ciąży. Doktor dodaje, że zgodnie z jego rozumieniem angielskiego prawa, nienarodzone dzieci nie mają tych samych praw co te, które już przyszły na świat.

Alkoholowy zespół płodowy, czyli choroba spowodowana spożywaniem alkoholu w czasie ciąży, nie jest dużym problemem w Hull – rocznie rodzi się tutaj średnio dwoje dzieci cierpiących z jego powodu. Liczba ta może być nieco większa, ponieważ zdarza się, że w swoich łagodniejszych formach choroba jest nierozpoznawalna aż do późniejszych lat życia dziecka. Według dr Phillipsa o wiele większym problemem wśród ciężarnych jest palenie papierosów.

Pełne objawy alkoholowego zespołu płodowego obejmują zmiany w wyglądzie dziecka – przede wszystkim małą głowę i oczy, wąską górną wargę i gładką powierzchnię między ustami a nosem. Dzieci mają problemy ze słyszeniem, epilepsję, uszkodzenia wątroby, wady serca i inne problemy zdrowotne. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wypijanego w ciąży może mieć wpływ na życie płodu, dlatego lekarze zalecają kobietom pełną abstynencję jak tylko dowiedzą się o ciąży.


Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/