11 listopada to niezwykły dzień, w którym w wielu krajach na całym świecie obchodzi się Remembrance Day. Cały świat zatrzymuje się na chwilę, by oddać cześć żołnierzom poległym na wojnach. Dla naszego kraju 11 listopada ma jednak jeszcze ważniejsze znacznie. 

Święto Niepodległości

Samo święto upamiętnia podpisanie rozejmu, który ostatecznie zakończył I wojnę światową. Zgodnie z przekazami historycznymi, o godzinie 11.00 nastąpiło oficjalne zawieszenie broni. Dlatego do dziś ta godzina ma znaczenie symboliczne – wielu ludzi przystaje na chwilę w ciszy, by okazać szacunek poległym żołnierzom.

Remembrance Day to święto, które obchodzone jest na całym świecie, m.in. w takich krajach, jak Wielka Brytania, Kanada, Australia, Indie, Kenia a nawet Nowa Zelandia.

Symbolem tego święta jest mak (stąd druga angielska nazwa Remembrance Day, która brzmi Poppy Day). Brytyjska Legia Królewska (ang. The British Royal Legion) sprzedaje zokazji tego dnia sztuczne maki, które przypiąć można do ubrania, a cały dochód pochodzący z tego tytułu przekazywany jest na weteranów wojennych.

W Polsce dzień 11 listopada ma znaczenie szczególne – tego właśnie dnia, po 123 latach rozbiorów, nasz kraj znów stał się niepodległy. W latach 1919 – 1936 odzyskanie przez Polskę niepodległości świętowano przede wszystkim w stolicy. Obchody miały charakter typowo wojskowy i nie zawsze przypadały na 11 listopada – zazwyczaj na pierwszą niedzielę po tym dniu.

Po raz pierwszy Święto Niepodległości obchodzono w 1937 roku. Już dwa lata później, w związku z wybuchem II wojny światowej, święto zlikwidowano. Przywrócono je dopiero w 1989 roku.

Pamiętać trzeba, że odzyskiwanie przez nasz kraj niepodległości było procesem stopniowym. Zdecydowano się jednak wybrać datę 11 listopada, gdyż tego dnia zakończyła się I wojna światowa. W Compiegne podpisano wówczas rozejm, który potwierdzał ostatecznie klęskę Niemiec. Nasi rodacy zdali sobie wówczas sprawę z tego, co się stało.

Polska była wolna!

Warto pochylić się nad losem żołnierzy poległych podczas wojen. I pomyśleć o tym, że w wielu miejscach na całym świecie nadal nie ma pokoju. Remembrance Day to odpowiedni czas na chwilę refleksji.