Według najnowszych badań, poranne przygotowania do szkoły to silna dawka stresu dla rodziców na cały dzień.
Wyjście do szkoły - poranna dawka stresu dla rodziców
Psychologowie odkryli, że poziom kortyzolu – hormonu wydzielanego w odpowiedzi na stres – jest u rodziców zdecydowanie wyższy w poranki w tygodniu niż w weekend. Rodzice mają o 30% więcej szans na poranne zdenerwowanie w dzień szkolny – najgorzej jest o 8.15, gdy większość rodzin wychodzi z domu.

Badanie zostało przeprowadzone przez Dr Simona Moore`a i Anglia Ruskin University Cambridge dla Allianz Insurance. Doktor przeprowadził swoje badanie na 11 rodzinach i pobierał próbki śliny od 10 osób o różnych porach dnia. Jedna czwarta rodziców przyznała, że stres związany z przygotowaniem do wyjścia do szkoły decyduje o przebiegu ich całego dnia.

Teraz, kiedy dzieci wróciły do szkoły po przerwie semestralnej, poranna rutyna będzie jeszcze bardziej stresująca. Greg Aitken z Hull and East Yorkshire Mind przede wszystkim radzi rodzicom, by dobrze się przygotowali do porannych obowiązków: „Przygotujcie ile się da poprzedniego wieczoru – spakujcie plecaki, przygotujcie ubrania, zróbcie lunch. Spróbujcie budzić wszystkich trochę wcześniej, niech wykonują swoją część obowiązków. Zmieniajcie drogi do szkoły i w miarę możliwości wyeliminujcie z porannej rutyny wszystko co nudne i stresujące. Rozmawiajcie też o swoich doświadczeniach i stresie z przyjaciółmi” (cyt. za hulldailymail.co.uk).


Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/