Pod kościołem rzymskokatolickim pw. Świętego Jana w Beverley doszło w niedzielę do wyjątkowej demonstracji. Wzięli w niej udział mężczyźni molestowani seksualnie przez nauczycieli katolickiej szkoły w mieście. Mężczyźni domagali się przeprosin za zło, które spotkało ich podczas lat spędzonych w placówce.

Chcieli także zwrócić uwagę na problem molestowania dzieci przez pracowników szkoły St William’s Catholic Primary School. Szkoła, podobnie jak parafia Świętego Jana w Beverley, należy do diecezji Middlesbrough.

Na ulotkach, które rozdawali mężczyźni, można było znaleźć taką treść: „Szkoła St William’s Catholic Primary School została otworzona z ramienia diecezji Middlesbrough w 1960 roku. Przebywali w niej chłopcy w wieku od 13 do 16 lat, wysyłani do placówki przez wiele różnych instytucji z regionu, które przekonane były o tym, że nauczyciele będą potrafili zadbać właściwie o ich potrzeby. Niestety — prawda była inna. W ciągu kilkudziesięciu lat trwania szkoły dzieci były gnębione psychicznie i molestowane seksualnie, 19 osób popełniło samobójstwo lub zmarło. Prowadzono cztery śledztwa policyjne i trzy procesy sądowe oraz wydano 20 mln funtów na pokrycie kosztów prawnych związanych z tymi problemami. Do dziś nikt nie przeprosił ofiar tamtych nadużyć. A trauma trwa. Dlaczego?”.

Jeden z mężczyzn, który był ofiarą molestowania pracowników szkoły, Darren Furness, powiedział, że to, co działo się w szkole, gdy do niej chodził w latach 1985 — 1986, na zawsze zniszczyło jego życie. „Przez wiele lat budziłem się z płaczem w nocy. Mimo to przez cały ten czas nie usłyszałem żadnych przeprosin. Wiem też, że nikt nie zajął się sprawą na tyle poważnie, by upewnić się, że do podobnych sytuacji nie będzie dochodzić w przyszłości” — mówił.

Diecezja w Middlesbrough nie udzieliła komentarza w tej sprawie. Z wcześniejszych wypowiedzi rzecznika diecezji wynika, że potępia ona wszelkie zachowania, które są krzywdzące dla młodych ludzi.

Dwóch pracowników szkoły zostało w swoim czasie skazanych za molestowanie uczniów katolickiej podstawówki w Beverley. Protestujący prosili rodziców, by nie wysyłali swoich dzieci do placówki St William’s Catholic Primary School.