11 listopada to dla Polaków i dla Polski niezwykle ważna, symboliczna data. Tego dnia obchodzimy Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez nasz kraj wolności po 123 latach niewoli. W minioną niedzielę w Wielkiej Brytanii obchodzono natomiast Remembrance Sunday — to również ważny dzień, o którym trzeba pamiętać. 

Chociaż uznaje się, że nasz kraj odzyskał niepodległość po 123 latach niewoli 11 listopada 1918 roku, to historycy podkreślają, że nasza walka o wolność i suwerenność była procesem stopniowym. Datę 11 listopada przyjmuje się jednak za symboliczną – to wtedy bowiem doszło do podpisania rozejmu w Compiegne, kończącego pierwszą wojnę światową i pieczętującego ostatecznie klęskę Niemiec.

Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski. I to właśnie 10 i 11 listopada 1918 roku Polacy zdali sobie sprawę, że znów żyją w niepodległym państwie. Fala entuzjazmu, jaka ogarnęła obywateli Polski, zdawała się nie mieć końca.

Bardzo szybko dzień 11 listopada zyskał szczególne znaczenie nie tylko w sercach Polaków, ale i w kalendarzu. Początkowo obchodzono tego dnia święto wojskowe. Uroczystości z tej okazji organizowano z reguły w pierwszą niedzielę po tej dacie. W kolejnych latach, a w szczególności po przewrocie majowym, wojskowy charakter tego święta jeszcze bardziej się umocnił. Obchody państwowe odbyły się przed drugą wojną światową tylko dwukrotnie — w latach 1937 i 1938. Podczas okupacji niemieckiej 1939 — 1945 obchody wszystkich świąt narodowych, w tym Święta Niepodległości, były surowo zabronione.

W czasach PRL nie świętowano 11 listopada — władze zaproponowały w zamian Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca. Dopiero Sejm RP w 1989 roku przywrócił Święto Niepodległości — od tamtego czasu Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada.

Rozejm z 1918 roku upamiętnia także święto Remembrance Sunday, które obchodzone było w minioną niedzielę. Obecnie uznaje się, że tego dnia cześć oddaje się żołnierzom, którzy zginęli na frontach (obu wojen światowych i nie tylko). Podobnie jak co roku, także i tym razem w londyńskich obchodach Remembrance Sunday uczestniczyła królowa Elżbieta II wraz z rodziną królewską.