W niedzielę 12 czerwca odbył się w Londynie piąty finał konkursu recytatorskiego dla szkół polonijnych w Wielkiej Brytanii „Wierszowisko”. W konkursie wzięło udział 180 uczniów z 26 szkół sobotnich, w tym dwójka uczniów z Polskiej Sobotniej Szkoły St Mary’s College Hull. W składzie Jury zasiedli: Emilian Kamiński (aktor), Anna Godlewska (dyrektor Polish Cultural Institute in London), Ines Czajczyńska – Da Costa (Konsul Generalny RP), Wojciech Piekarski (aktor i reżyser) i Ewa Becla (piosenkarka i pianistka). Obecny na sali był również Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Witold Sobków.

Polską Szkołę z Hull reprezentowali: Julia Kluk w kategorii wiekowej 7 – 9 lat oraz Karol Zacharek w kategorii wiekowej 4 – 6 lat. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a temat przewodni „Miasta, miasteczka i wsie polskie” sprawił sporo kłopotów uczestnikom.

Pierwszy występował Karol Zacharek w wierszu Juliana Tuwima „Jaka wielka jest Warszawa!” Karolek wyrecytował bezbłędnie swój wiersz i zdobył gromkie brawa od zgromadzonej publiczności oraz Jury. Niestety, regulamin konkursu nie przewiduje nagrody publiczności (a szkoda bo z pewnością trafiłaby do Karolka).

W następnej grupie wiekowej występowała Julia Kluk z wierszem „Na Rynku w Krakowie” autorstwa Jej taty. Wiersz oraz jego wykonanie nie pozostawiły cienia wątpliwości, kto wygra tegoroczne Wierszowisko! Cała sala nagrodziła gromkimi oklaskami Julię oraz Jej tatę, a wzruszony Emilian Kamiński, osobiście podziękował autorowi za piękny wiersz! Julia zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej (7 – 9 lat), ale to nie jedyna nagrodą, jaką otrzymała tego popołudnia. W dowód uznania otrzymała również Specjalny Puchar Ambasady, który przyznawany jest dla najlepszego uczestnika konkursu bez podziału na kategorie wiekowe!

Zwycięzcom gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych wygranych!!