Podczas jednego krótkiego spaceru można obejrzeć największy kościół parafialny w całej Anglii, niezwykły cmentarz (zmarli pochowani byli w miejscu, w którym dziś chodzą piesi!) oraz jedną z pierwszych szkół publicznych w kraju. Zapraszamy!

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy (Holy Trinity Church) w Hull

To jeden z najbardziej niezwykłych kościołów w kraju i perła architektoniczna naszego miasta. Najstarsze części budynku pochodzą jeszcze z XIII wieku! Początkowo kościół pełnił funkcję kaplicy należącej do parafii w Hessle. Rangę kościoła parafialnego otrzymał dopiero w 1661 roku.

Kościół pw. Świętej Trójcy osiada charakterystyczną wieżę, wysoką na około 45 metrów oraz olbrzymią dzwonnicę z 15 dzwonami. Sześć z nich pochodzi jeszcze z XVI wieku – to prawdziwe perły!

Co ciekawe, uważa się, że budynek początkowo był wyższy o kilkadziesiąt centymetrów. Przesunięcie gruntu, na którym stoi, spowodowało jednak obniżenie budowli.

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Hull przeszedł gruntowną renowację w latach 1830 – 1840. W tym czasie odnowiono budynek oraz przeniesiono zabytkowe organy zbudowane przez firmę Father Schmidt do Merchant’s Gallery. Organy wielokrotnie reperowano na przestrzeni kolejnych lat.

Kościół przytłacza swoimi rozmiarami – zarówno oglądany z zewnątrz, jak i od środka. Tuż przy budynku znaleźć można pomnik słynnego poety Andrew Marvella. Warto wiedzieć, że pomnik wielokrotnie zmieniał swoją lokalizację na mapie naszego miejsca. Czy pozostanie już na zawsze na placu przed Holy Trinity Church?

Grammar School

To jedna z najstarszych szkół publicznych w całej Wielkiej Brytanii, otworzona w 1583 roku, kiedy to przejęła funkcję poprzedniej placówki edukacyjnej. W szkole kształcono początkowo przede wszystkim synów bogatych kupców z Hull i okolic. Warto zaznaczyć, że zajęcia odbywały się tylko na parterze budynku – pozostałą jego część zajmowała siedziba Hull Company of Merchants.

Wśród prominentnych i znanych uczniów szkoły wymienić należy przede wszystkim Williama Wilberforce’a, dr. Thomasa Watsona i  poetów Andrew Marvella oraz Williama Masona.

Pod koniec XIX wieku na skutek problemów finansowych szkoła przestała istnieć. Od tamtego czasu budynek zaczął pełnić funkcję… składu ziemniaków – ideał sięgnął bruku. Na szczęście pastor zarządzający pobliską parafią Holy Trinity Church znalazł środki finansowe i odkupił budynek, który poddano gruntownemu remontowi. W ten sposób w szkoła stała się bardziej przestrzenna – zyskała na przykład nowe piętro. Około 100 lat później budynek ponownie wyremontowano.

Z budynkiem szkoły wiąże się wiele historii, zgodnie z którymi jest to miejsce regularnie nawiedzane przez duchy. Historie te pochodzą z czasów, kiedy szkoła pełniła funkcję budynku mieszkalnego (a zatem tuż po II wojnie światowej). Mówi się, że czasami można zobaczyć krążącą ciemnymi korytarzami postać proboszcza, który odkupił budynek w XIX wieku o odratował przed zupełnym zniszczeniem. Każdy, kto zobaczy tę zjawę, może się spodziewać, że wkrótce spotka go seria wielkich nieszczęść!