W piątek 20 marca w godzinach porannych mieszkańcy Europy Północnej będą mogli obserwować całkowite (lub niemal całkowite) zaćmienie słońca. Ten dość rzadki fenomen ostatnio można było zobaczyć w East Riding w 1999r, kolejny raz – dopiero w 2026.

Ze względu na szerokość geograficzną, na jakiej znajduje się Hull, zaćmienie słońca wyniesie od 85 do 90% – pełne zaćmienie będzie można oglądać jedynie w niektórych krajach Skandynawskich. Astronomowie przestrzegają, by nie patrzeć bezpośrednio w słońce nawet w czasie zaćmienia – może to spowodować ślepotę i trwale uszkodzić wzrok.

Hull and East Riding Astronomical Society przygotowało dwie imprezy, podczas których będzie można obserwować to fascynujące zjawisko przy pomocy fachowego sprzętu. Pierwsza odbędzie się w Zingari Cricket Club przy Chanterlands Avenue w Hull, druga w obserwatorium w Brough przy Prescott Avenue. „Ludzie nie mogą patrzeć bezpośrednio na zaćmienie, jeżeli nie mają fachowego sprzętu, ponieważ Słońce powoduje ślepotę. Nie powinni patrzeć też przez teleskopy albo lornetki ani używać kawałków kolorowego plastiku, ponieważ występuje ryzyko trwałego uszkodzenia wzroku” – wyjaśnia Anthony Scaife z East Riding Astronomers. „Najlepiej oglądać odbicie słońca na kartce papieru – wówczas zobaczycie okrąg Słońca z brakującym sporym kawałkiem” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Zaćmienie rozpocznie się w piątek 20 marca o 8.28 – wówczas Księżyc znajdzie się między Ziemią a Słońcem. Najpełniejsze zaćmienie będzie można zaobserwować o 9.34, koniec zjawiska przewidywany jest na 10.44.