Użytkownicy LinkedIn, portalu społecznościowego dla pracodawców i pracowników, muszą uważać na oszustów, którzy podstępem chcą otrzymać ich dane do logowania.
Ostrzeżenie dla użytkowników LinkedIn
Oszuści wysyłają e-maile do użytkowników, w których podają się za pracowników LinkedIn i piszą, że z powodu długiego nie używania konta konieczna jest autoryzacja adresu e-mail. W wiadomości znajduje się link, na który należy kliknąć – robiąc to, użytkownik dzieli się z oszustami swoimi danymi do logowania.

Jeżeli otrzymałeś taką wiadomość lub odpowiedziałeś na nią, możesz skontaktować się z Action Fraud telefonicznie pod 0300 123 2040 lub za pośrednictwem strony internetowej http://www.actionfraud.police.uk/.

Poniżej przedstawiamy oryginalną treść rozsyłanych wiadomości:

We write to inform you that your LinkedIn account has been blocked due to inactivity.

To ensure that your online services with LinkedIn will no longer be interrupted You will be asked to log into your account to confirm this email address. Be sure to log in with your current primary email address.

[Link removed]

We ask you to confirm your email address before sending invitations or requesting contacts at LinkedIn. You can have several email addresses, but one will need to be confirmed at all times to use the system.

If you have more than one email address, you can choose one to be your primary email address. This is the address you will log in with, and the address to which we will deliver all email messages regarding invitations and requests, and other system mail.

Thank you for using LinkedIn!
–The LinkedIn Team

Źródła:
http://www.actionfraud.police.uk/, http://www.hulldailymail.co.uk/