W sierpniu 2014 cały świat będzie obchodził setną rocznicę rozpoczęcia Pierwszej Wojny Światowej. Dlaczego o tym przypominamy? Dlaczego powinniśmy pamiętać o czymś, co miało miejsce sto lat temu?
Pierwsza Wojna Światowa - dlaczego warto pamiętać?
Pierwsza Wojna Światowa była niewątpliwie punktem zwrotnym w historii świata. Szacuje się, że kosztowała życie 16 milionów ludzi. Trudno natomiast powiedzieć, jak ogromny wpływ miała na tych, którzy przeżyli.

To pierwsza w historii świata wojna totalna, w której wiele krajów walczyło ze sobą. Walki odbywały się na lądzie, na morzu i w powietrzu, a coraz bardziej nowoczesne uzbrojenie sprawiało, że zarówno walczący, jak i cywile, ginęli masowo.

Wszyscy ci, którzy urodzili się w wolnym kraju i nie muszą zbrojnie walczyć o wolność, winni są pamiętać o tych, którzy walczyli w Pierwszej Wojnie Światowej i swoje życie oddali za Ojczyznę. Ich postawa pełna heroizmu, poświęcenia i patriotyzmu jest dla nas najlepszą lekcją historii, którą powinniśmy zapamiętać na całe życie.

W setną rocznicę wybuchu Pierwszej Wojny Światowej w wielu państwach zorganizowano uroczyste obchody upamiętniające to wydarzenie. Również w galerii miejskiej w Hull (Ferens Art Gallery) zorganizowano wystawę obrazów ukazujących miasto w trakcie trwania, jak i po zakończeniu I Wojny Światowej. Wystawa, która nosi nazwę „When War Hits Home: Hull and the First World War”, zostanie uroczyście otwarta 19 lipca i będzie dostępna dla oglądających do 4 stycznia 2015. Dzień otwarcia wystawy będzie zarówno dniem wspomnień i prelekcji dotyczących przebiegu i wpływu wojny na mieszkańców Hull. Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie: http://www.heritage-learning.com/get-involved-when-war-hit-home/.

Źródło: http://www.heritage-learning.com/