Już od początku drugiego tygodnia stycznia można podziwiać dzieło autorstwa Nayana Kulkarniego, brytyjskiego artysty, dzieło, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Jest absolutnie oszałamiające!

Już sam rozmiar monumentu robi wrażenie — dzieło sztuki to olbrzymie śmigło turbiny wiatrowej, które wyprodukowali pracownicy fabryki Siemensa w Hull. Śmigło typu B75 jest największą na świecie pojedynczą częścią wykonaną ręcznie z włókien węglowych. Jego długość wynosi aż 75 metrów!

Artysta był przekonany, że umieszczenie śmigła na Queen Victoria Square przysporzy olbrzymich trudności logistycznych. Nic jednak bardziej mylnego — ekipa złożona ze specjalistów zajmujących się transportowaniem elementów o ponadnormalnych rozmiarach poradziła sobie z tym zadaniem doskonale.

Nayan Kulkarni tłumaczy, że śmigło ma symbolizować ruch, choć pozostaje nieruchome. Ma także zmusić mieszkańców Hull do spojrzenia na plac Queen Victoria Square na nowo. Podkreśla kontrast między nowoczesnością a historią. Kulkarni jest zachwycony efektem, jakie wywołuje śmigło. Tak samo, jak podziwiający je odbiorcy jego twórczości. Widać to zresztą na krótkim filmie, który prezentujemy poniżej.

Juergen Maier, dyrektor wykonawczy firmy Siemens, która odegrała olbrzymią rolę w tworzeniu tego dzieła sztuki, przyznał, że monument jest wyjątkowy. „Cieszę się, że firma Siemens mogła brać udział w tym projekcie. To śmigło jest dziełem inżynierii na najwyższym poziomie, z którego jesteśmy dumni. Jednocześnie jest dostępne dla przeciętnego mieszkańca Hull, który może do niego podejść, dotknąć go, zobaczyć na własne oczy” — mówił Maier.

Wiadomo już, że podobne przedsięwzięcia będą realizowane także w innych miejscach w Hull w ciągu całego bieżącego roku w ramach akcji Look Up. Organizatorzy nie zdradzają jednak jeszcze żadnych szczegółów w tej sprawie.

Śmigło pozostanie na placu Queen Vistoria Square do 18 marca tego roku. Zachęcamy do wizyty w tym miejscu i obejrzenia tego niezwykłego dzieła sztuki — robi naprawdę niesamowite wrażenie!