Wczoraj przedstawiliśmy trzy propozycje na spędzenie urlopu w Polsce. Dzisiaj kolejne trzy wyjątkowe punkty na mapie naszego kraju. Być może swój urlop spędzisz właśnie w którymś z proponowanych przez nas miejsc?
Wakacje w Polsce? - TAK! Część druga.
W poprzednim materiale zachęcaliśmy do odwiedzenia Jury Krakowsko-Częstochowskiej (ze słynnym Szlakiem Orlich Gniazd), Roztocza (stosunkowo mało popularnego regionu Polski) oraz Mazur (dobrze znanych wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas). Dzisiaj pokazujemy, że w Polsce jest jeszcze co najmniej kilka innych regionów, które zdecydowanie warto odwiedzić, także z dziećmi, by pokazać im piękno rodzimego kraju.

1. Puszcza Białowieska. Okolice Białowieży to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych miejsc w naszym kraju. W okolicy można spotkać fragmenty prastarego lasu – dzięki temu można zobaczyć, jak wyglądała Europa kilka tysięcy lat temu. Spacer po puszczy to doświadczenie niemal mistyczne, pozwalające wyciszyć się i odpocząć. Jeśli urlop zaplanujemy w taki sposób, by odwiedzić kilka z położonych w okolicy muzeów, a przy okazji zahaczyć o Rezerwat Pokazowy Żubrów, pobytem w Puszczy będą zachwycone także nasze dzieci. Będą mogły także wyciągnąć z niego lekcję, która pokaże im, jak ważna jest postawa ludzi w stosunku do przyrody. W okolicy Białowieży znajdziemy wiele szlaków rowerowych i pieszych. Polecamy także wizytę w rezerwacie ścisłym, do którego wejść można tylko z przewodnikiem. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądała puszcza jeszcze za czasów króla Władysława Jagiełły, który uwielbiał polować w tym rejonie. W okolicy znajdziemy wiele miejsc, w których będziemy mogli przenocować. Wybór jest naprawdę duży – od luksusowych hoteli po skromne kwatery turystyczne. Nie powinniśmy także mieć trudności ze znalezieniem lokalu gastronomicznego, w którym najemy się do syta. Warto także skorzystać z usług wypożyczalni rowerów i na dwóch kołach zwiedzić okolicę. Oglądając okolicę zwróć uwagę na zabytki architektoniczne położone w Białowieży i wokół niej, na przykład cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem.

2. Bory Tucholskie. To kolejna propozycja dla miłośników natury i lasów. Chociaż potęga Borów Tucholskich nie jest tak olbrzymia, jak prastarego lasu, czyli Puszczy Białowieskiej, to z pewnością wypoczniemy w tym regionie równie dobrze. Bory Tucholskie słyną także z dużej liczby jezior, które czynią krajobraz bardzo urozmaiconym. Na terenie Borów Tucholskich znajdziemy wiele rezerwatów przyrody, które obejmują swym zasięgiem duże połacie terenu lub pojedyncze drzewa i głazy. Podczas wędrówek spotkać można wiele gatunków zagrożonych zwierząt i roślin. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie dla polskiej fauny i flory mają Bory Tucholskie. W tym regionie znajdziemy także wiele innych atrakcji. Jedną z nich są na przykład tzw. „Kamienne Kręgi” w Odrach nad Wdą. Cmentarzysko jest stanowiskiem archeologicznym. Same kręgi datowane są na I-III wiek n.e. Archeolodzy twierdzą, że służyły niegdyś jako cmentarzysko. Krajobraz Borów Tucholskich jest bogaty i niepowtarzalny. Dlatego kompleks ten jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce, gwarantujących nam udany urlop. Wiele informacji na temat tego regionu znaleźć można na stronie internetowej: http://borytucholskie.pl.

3. Dolny Śląsk. Region ten w ostatnich latach bardzo intensywnie się reklamuje. Nic dziwnego – Dolny Śląsk ze swoimi majestatycznymi zamkami i pałacami, to z pewnością jedna z ciekawszych propozycji na spędzenie urlopu w Polsce. Mówi się, że tylu zamków i pałaców w jednym miejscu nie można znaleźć nigdzie w całej Europie! Szczególnie wart odwiedzenia jest zamek Książ, położony w granicach miasta Wałbrzych. Nie bez powodów nazywa się go „Perłą Dolnego Śląska”. Warto także zwiedzić zamek Czocha. Zamek wzniesiono z inicjatywy króla czeskiego, Wacława II, w XIII wieku. Miał pełnić funkcję twierdzy obronnej. Wiąże się z nim wiele legend. Jedna z nich mówi na przykład o skarbie, który znajdował się w zamku, lecz w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął po zakończeniu II wojny światowej. Odwiedzając Dolny Śląsk nie można zapomnieć o Wrocławiu! To nowoczesne miasto kryje w sobie wiele skarbów i pięknych miejsc. Jeden dzień to za mało, by zobaczyć je wszystkie. Wiele pięknych kościołów, katedr, kamienic, a do tego starówka, ogromny i bardzo stary ogród zoologiczny, ogród japoński w Parku Szczytnickim, Panorama Racławicka i wiele innych, ciekawych obiektów czeka na Ciebie w sercu Dolnego Śląska. Urlop na Dolnym Śląsku to świetna propozycja przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, które zwiedzając poszczególne zabytki mają szansę poznać historię Polski. Wystarczy, że rodzice będą przekazywać im podczas wycieczek ciekawostki historyczne związane z poszczególnymi zabytkami.

To już niestety koniec materiału poświęconego Polsce. W kilku słowach nie sposób wyczerpująco opisać piękno naszego kraju. Gorąco zachęcamy do podróży po Polsce i spędzenia w kraju niezapomnianych wakacji!