Wśród planów rewitalizacji centrum miasta pojawił się pomysł przeniesienia pomnika Willberforce`a na jego oryginalne miejsce między placem Queen Victoria Square i ulicą Whitefriargate.
Przeniesienie pomnika Wilberforce`a będzie kosztować 1,6 mln funtów
Hull chce odnowy historycznego centrum przed 2017 rokiem. Przeniesienie monumentu na razie pozostaje w sferze planów. Na temat projektu wypowiada się historyk sztuki dr Carolyn Conroy, która niedawno napisała książkę na temat pomnika: „Pozostaję neutralna w sprawie jego przeniesienia. Na pewno obecnie wiele osób, które przyjeżdżają do Hull, nawet go nie widzi, ponieważ znajduje się przy Hull College. Przeniesienie go na oryginalne miejsce z pewnością zwiększyłoby świadomość turystów na temat samego pomnika, Williama Wilberforce`a i jego dziedzictwa” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Autorka „Homage To The Emancipator” dodaje: „Zawsze fascynowała mnie historia tego pomnika, ale kiedy rozpoczęłam moje badania okazało się, że chociaż istnieją liczne opracowania, to nigdy nie wyszła książka na jego temat”.

Budowa pomnika kosztowała £1.500 – w przeliczeniu na dzisiejsze realia to koszt rzędu około £90.00. Przeniesienie pomnika miałoby kosztować £1,6 mln i zostać sfinansowane najprawdopodobniej przez Heritage Lottery – jeśli miasto podejmie odpowiednią decyzję. Przeprowadzka miałaby odbyć się w ramach drugiego etapu prac.

Pierwsza cześć obejmuje przeznaczenie całej Jameson Street i fragmentów King Edward Street pod ruch pieszy. Na Queen Victoria Square mają pojawić się nowe chodniki. Prace będą odbywać się także na obszarze Beverley Gate – tutaj pozostałości średniowiecznego muru mają zostać otoczone szkłem architektonicznym.

Także inne najważniejsze ulice centrum czeka rewitalizacja. Kluczem do całego projektu ma być zapewnienie mieszkańcom i turystom jak najlepszego miejsca do pracy, życia i wypoczynku.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/