Aby spędzić wspaniały urlop – niezależnie od tego, jaki będzie jego charakter – wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, na drugi koniec świata. Polska oferuje nam przecież bardzo wiele możliwości. O wiele więcej niż morze i góry. Sprawdź, co warto zobaczyć i pokazać dzieciom!
Wakacje w Polsce? - TAK!
Myśląc o urlopie w Polsce, na ogół przychodzi nam do głowy morze lub góry. W obawie przed brzydką pogodą podczas pobytu nad morzem, boimy się zaryzykować i wyjechać na kilka dni nad Bałtyk. Decydujemy się na wakacje za granicą – w Hiszpanii, w Grecji, w Turcji czy we Włoszech. Tak jest najwygodniej.
Tymczasem nasz kraj, Polska, ma naprawdę wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. O wiele więcej niż Morze Bałtyckie i góry na południu. Przedstawiamy 6 propozycji na wyjazd wakacyjny, który pozwoli odkryć inną Polskę niż ta, którą znamy.

1. Jura Krakowsko-Częstochowska. To niezwykły region naszego kraju, którego krajobraz jest naprawdę bogaty i wyjątkowy. Charakterystyczne skały i skałki w białym kolorze, porozrzucane po okolicy, dodają charakteru tym okolicom. Warto pokusić się o odwiedzenie chociaż jednej z licznych jaskiń położonych na tym terenie. Dobrym pomysłem jest przebycie (w dowolny sposób) chociaż kawałka słynnego szlaku turystycznego, zwanego „Szlakiem Orlich Gniazd”. Szlak ten jest jednym z najsłynniejszych szlaków turystycznych w całym kraju. Swoją nazwę zawdzięcza licznym zamkom usytuowanym na trasie, które położone są z reguły wysoko, na skałach – dlatego porównywane są do orlich gniazd. Do najsłynniejszych należą: Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie, Ruiny Zamku Rycerskiego „Ogrodzieniec”, Ruiny Zamku Rycerskiego koło Mirowa oraz Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie. Więcej informacji na temat szlaku znaleźć można na stronie internetowej: http://www.orlegniazda.pl. Ciekawe ukształtowanie terenu umożliwia spędzenie urlopu w sposób aktywny – okolice te są bardzo przyjazne dla rowerzystów. Co więcej, osoby lubiące wspinaczkę na pewno znajdą coś dla siebie właśnie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie Jury znajduje się także Pustynia Błędowska – ewenement na skalę europejską. Jej powierzchnia zajmuje około 33 kilometry kwadratowe. Niestety, w wyniku naturalnych procesów pustynia powoli zarasta. Lepiej się pospieszyć z wizytą w tej okolicy!

2. Roztocze. To pasmo wzgórz ciągnące się od Kraśnika aż po Lwów. Najciekawsza i najczęściej odwiedzana część tego regionu to tak zwane Roztocze Środkowe, czyli okolice takich miejscowości, jak Józefów, Krasnobród, Susiec, Szczebrzeszyn czy Zwierzyniec. Pomiędzy tymi miasteczkami istnieje wiele szlaków turystycznych, które dają osobom odwiedzającym ten region wiele możliwości spędzania czasu – zarówno w sposób bardzo aktywny, jak i nieco spokojniejszy. Możliwe są piesze wędrówki i pokonywanie dużych odległości rowerem. W regionie rośnie wiele lasów, przede wszystkim borów sosnowych i jodłowych. Stanowią one doskonałe schronienie podczas upałów panujących w kraju szczególnie w lipcu i sierpniu. W miejscowościach położonych na terenie Roztocza znaleźć można wiele zabytków architektonicznych. Roztocze to doskonałe miejsce na urlop spędzany w gronie rodzinnym, jak i na romantyczny wypad we dwoje. Więcej informacji na temat Roztocza znajdziesz między innymi na stronie internetowej: http://roztocze.org.

3. Mazury. W tym – bardzo przecież znanym – regionie Polski każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Piękne lasy, a wśród nich mnóstwo jezior – z tego słyną Mazury. Mnóstwo szlaków wodnych pozwala aktywnie spędzić czas, czy to w kajaku, czy na pokładzie żaglówki. Nie powinien zatem dziwić fakt, że Mazury odwiedza coraz więcej obcokrajowców. Niestety, w sezonie na Mazury przybywa wielu turystów, co wpływa na zmianę charakteru tego regionu. Dlatego polecamy wybierać okolice jezior mniej popularnych, jak jezioro Wojnowo, które jest objęte tak zwaną „strefą ciszy”. Dzięki temu każdy może spędzić nad nim kilka spokojnych chwil, w zupełnej izolacji od codziennej rzeczywistości. Wakacje spędzone na Mazurach z pewnością zachwycą każdego – począwszy od dzieci, a skończywszy na najstarszych członkach naszej rodziny.

W kolejnej części tego materiału przedstawiamy kolejne trzy miejsca, które – naszym zdaniem – powinien odwiedzić każdy Polak. Już teraz zapraszamy do lektury artykułu!