Tax Credits to dodatki przyznawane przez rząd. Dla osób, które posiadają przynajmniej jedno dziecko, przeznaczono dodatek „Child Tax Credit”. Osoby zatrudnione, posiadające niski przychód, mogą natomiast ubiegać się o „Working Tax Credit”. Z końcem lipca mija termin składania rozliczeń. Sprawdź, dlaczego trzeba to zrobić przed upływem tej daty!
Rozliczyłeś już Tax Credits? Jeśli nie, lepiej się pospiesz!
Możesz otrzymać Child Tax Credit, jeśli pod twoją opieką znajdują się osoby do 16. roku życia, lub osoby uczące się do 20. roku życia. Osoby ubiegające się o ten dodatek nie muszą posiadać zatrudnienia. Wysokość dodatku wyliczana jest indywidualnie. Ustalono jednak maksymalne kwoty, które obowiązują w określonych sytuacjach.

Working Tax Credit przysługuje osobom, które ukończyły 16. rok życia, pracują określoną liczbę godzin w tygodniu oraz uzyskują niskie dochody z tytułu zatrudnienia. Podstawowa stawka tego dodatku wynosi 1940 funtów rocznie. To, ile otrzymasz, zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Może zdarzyć się, że urząd przyzna ci więcej niż wynosi stawka podstawowa.

Przydatne narzędzie, które pozwoli ci oszacować, czy możesz się spodziewać dodatków i jeśli tak, to ile pieniędzy masz szansę otrzymać od rządu, znajdziesz na stronie internetowej: https://www.gov.uk/tax-credits-calculator.

Pamiętaj, że możesz otrzymać oba dodatki jednocześnie, jeśli spełnisz warunki do ich przyznania.

Jeśli już pobierasz któryś z dodatków określanych wspólnym mianem Tax Credits, nie zapomnij się rozliczyć przed 31 lipca 2014 roku! Nierozliczenie się w terminie może spowodować wstrzymanie dalszych wypłat pieniędzy, a także konieczność zwrotu przyznanych dotychczas dodatków.

Istnieją trzy sposoby na odnowienie dofinansowania rządowego.

Możesz zadzwonić pod numer telefonu: 03453003900. Nie obawiaj się braku znajomości języka angielskiego – istnieje możliwość skorzystania z pomocy polskiego tłumacza.

Możesz także wypełnić formularz Annual Declaration, a następnie odesłać go na adres biura Tax Credits:

HM Revenue and Customs – Tax credits
Comben House
Farriers Way
Netherton
L75 1WB
United Kingdom

Pamiętaj, by wybrać przesyłkę rejestrowaną. W przeciwnym razie, jeśli dokumenty zaginą, nie będziesz mieć możliwości udowodnienia, że istotnie zostały przez ciebie wysłane przed upływem ustawowego terminu.

Istnieje także (prawdopodobnie najwygodniejsza) możliwość rozliczenia się za pośrednictwem strony internetowej rządu: https://www.gov.uk/renewtaxcredits.

Rozliczanie się każdego roku ma na celu sprawdzenie przez Urząd Skarbowy, czy dodatki przyznawane są osobom naprawdę potrzebującym pomocy, oraz czy ich wysokość jest optymalna. Urząd chce także sprawdzić, czy nic nie zmieniło się w twoich dochodach od ostatniej aktualizacji danych.

W ciągu ośmiu tygodni od złożenia rozliczenia urząd skontaktuje się z tobą i poinformuje, w jakiej wysokości dodatek otrzymasz w tym roku.

Pamiętaj, że przekroczenie terminu rozliczenia (przypominamy: 31 lipca 2014 roku), wiąże się z koniecznością poniesienia konsekwencji. Urząd przestanie wypłacać ci pieniądze. Zostaniesz poproszony o zwrot środków przyznanych ci od początku bieżącego roku podatkowego (przypominamy – w Wielkiej Brytanii rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia bieżącego roku, a kończy 5 kwietnia roku następnego, a zatem inaczej niż w Polsce). Jeśli przekroczysz termin rozliczenia, dostaniesz także pismo z urzędu. Masz wówczas 30 dni na podanie wszystkich wymaganych informacji. Jeśli i ten termin zostanie przez ciebie zignorowany, będziesz musiał ponownie wystąpić o zasiłek, by móc dalej otrzymywać pieniądze od rządu.

Źródła: https://www.gov.uk, http://www.hmrc.gov.uk