Po raz pierwszy od 18 lat w 2014 roku wzrosła liczba osób, które zginęły na drogach w Wielkiej Brytanii — i to prawie o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim, informuje brytyjskie Ministerstwo Transportu. 

W 2014 roku wyższa była również liczba osób, które w wypadkach drogowych odniosły poważne obrażenia ciała. Wśród tych osób jest szczególnie dużo pieszych potrąconych przez samochody.

Ministerstwo postanowiło ruszyć zatem z kampanią informacyjną, która będzie zwracać uwagę na to, jak ważna jest rozważna jazda i ostrożność podczas poruszania się po drogach. Już dziś rusza Tydzień Bezpieczeństwa na Drogach (Road Safety Week), który potrwa do 29 listopada, a której towarzyszy akcja „Brake”.

Dyrektor Driver Hire, Chris  Chidley, podał, że hasłem przewodnim tegorocznej edycji akcji jest „Drive less, live more”. Powiedział, że jest przekonany o tym, iż każdy z nas może zwracać jeszcze większą uwagę na bezpieczeństwo na drogach, a w rezultacie przyczynić się do tego, by komfort poruszania się po Wielkiej Brytanii znacznie wzrósł. I dodał, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by nie stwarzać zagrożenia życia swojego, swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Wśród tych zasad Chidley wymienił na przykład jazdę z prędkością dopasowaną do panujących aktualnie warunków atmosferycznych (z uwzględnieniem stanu nawierzchni, widoczności itp.) czy nieprzekraczanie prędkości dozwolonej. Chidley sądzi, że w miejskich terenach zabudowanych w ogóle nie powinniśmy jeździć szybciej niż 20 mph, niezależnie od tego, czy takie jest ograniczenie prędkości, czy nie.

Organizatorzy kampanii zachęcają również do rzadszego korzystania z samochodów na rzecz rowerów i komunikacji miejskiej, którą można dotrzeć nawet na drugi koniec kraju. Dzięki takiemu postępowaniu drogi na Wyspach będą mniej zakorkowane, powietrze czystsze — a uczestnicy ruchu drogowego zdrowsi!

Osoby, które chcą finansowo wesprzeć akcję „Brake” mogą wpłacić pieniądze za pośrednictwem strony internetowej www.brake.org.uk.