hull.plBezrobocie w Wielkiej Brytanii wzrosło w okresie od sierpnia do października i sięgnęło 7,9%. Bez pracy pozostaje 2,5 miliona mieszkańców Zjednoczonego Królestwa – pisze portal emito.net.

Najbardziej sytuacja pogorszyła się w rejonie East Midlands i West Midlands, gdzie przybyło po kilkanaście tysięcy bezrobotnych (stopa bezrobocia wyniosła tam odpowiednio 8,2% i 8,9%). W Walii wskaźnik bezrobocia wyniósł 8,6% (wzrost o 4 tys.), a w Irlandii Północnej – 7,6% (wzrost o 6 tys.). Poprawę odnotowano natomiast na szkockim rynku pracy (bezrobocie wyniosło tu 8,7%, spadek liczby bezrobotnych o 5 tys.) oraz w samym Londynie (bezrobocie 9,1%, spadek o 4 tys.).

Oficjalne dane narodowego biura statystycznego (Office for National Statistics) z października były zaskoczeniem, biorąc pod uwagę prognozy analityków. Jak czytamy, podstawową przyczyną ogólnego pogorszenia się sytuacji na brytyjskim rynku pracy są redukcje w sektorze publicznym, w którym pracę straciło 33 tys. osób. Prywatne firmy nie zmniejszyły zatrudnienia, ale i nie stworzyły nowych miejsc pracy.

źródło: emito.net