Weeping Window, czyli instalacja artystyczna, która sprawia wrażenie, jakby z okna wylewały się tysiące kwiatów polnych maków, już pod koniec marca pojawi się w Hull, ciesząc oczy nie tylko mieszkańców miasta, ale także i turystów.

Weeping Window to dzieło dwóch artystów: Paula Cumminsa oraz Toma Pipera. W 2014 roku instalacja była częścią dekoracji Tower of London, której celem było uczczenie dnia Remembrance Day. Wówczas do Londynu przyjechały dwa miliony ludzi, którzy chcieli zobaczyć to dzieło.

Tym razem, ze względu na to, że Hull zostało w 2017 roku Brytyjską Stolicą Kultury, maki oglądać będzie można właśnie w naszym mieście. Między 22 marca a 14 maja będą one niby wysypywać się z jednego z okien muzeum Maritime Museum.

Zdaniem radnego Terry’ego Geraghty’ego to bardzo ważne wydarzenie dla Hull. „To dla nas zaszczyt, że właśnie Hull zostało wybrane w tym roku, i że to właśnie w naszym mieście zobaczyć będzie można instalację” — powiedział jeszcze w 2016 roku, kiedy po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Weeping Window w tym roku oglądać będzie można w Hull.

Władze zdecydowały, że maki wysypywać się będą niejako z okna lokalnego Maritime Museum. Budynek muzeum jest zabytkiem znanym w całym mieście, jego związki z przeszłością Hull są niezwykle silne, a przy tym atmosfera tego miejsca robi na wielu ogromne wrażenie.

Radny Geraghty podkreśla, że jest jeszcze jeden powód, dla którego wybrano właśnie Maritime Museum. W czasach I wojny światowej życie straciło wielu kupców przemieszczających się po morzach i oceanach. W tym roku w sposób szczególny zatem będzie można uczcić ich pamięć, właśnie dzięki wyborowi muzeum morskiego.

W czerwcu 10 tysięcy ceramicznych maków zniknie z Hull. Instalacja pojawi się jeszcze w kilku kolejnych miastach w Wielkiej Brytanii. W tym roku będą to: Derby, Plymouth, Cardiff oraz Belfast.

Zachęcamy do zobaczenia na własne oczy tej niezwykłej instalacji. Wszyscy podkreślają, że robi ona niezwykłe wrażenie. A przy tym zmusza do refleksji nad przeszłością. To nie bez znaczenia.