Dobiega końca rozbudowa oceanarium The Deep. Już w marcu odwiedzający będą mogli podziwiać zwierzęta zamieszkujące tropikalne lasy mangrowe.
Lasy mangrowe, nazywane inaczej namorzynami, to specyficzne środowisko. Występują niemal na całym świecie w strefie międzyzwrotnikowej. Tworzą je rośliny o charakterystycznym, splątanym systemie korzeniowym, które zarastają olbrzymie obszary na granicy lądu i morza. Ten skomplikowany system można zobaczyć podczas odpływu, kiedy woda odsłania część lasu.
Namorzyny stanowią środowisko życia dla wielu gatunków ryb, ptaków, gadów, płazów czy owadów.
Od 28 marca 2017 w oceanarium The Deep będzie można oglądać odtworzone lasy namorzynowe w ramach wystawy Lagoon of Light. Dyrekcja oceanarium miała nadzieję, że uda się otworzyć tę część The Deep już w lutym, ale okazało się, że było to niemożliwe. Zanim do akwenu wprowadzone zostaną zwierzęta, woda, którą zalano piaszczyste podłoże i rośliny, musi uzyskać odpowiednie pH, które utrzymywane będzie następnie na stałym, stabilnym poziomie. Upewnienie się, że tak jest, wymaga czasu. Pracochłonne jest także dokładne sprawdzenie, czy system filtracji działa sprawnie. Rzecznik oceanarium tak komentuje: „W tej chwili jeszcze woda jest w niektórych miejscach dość mętna, ale już wkrótce się to zmieni. To po prostu pył pochodzący także z materiałów budowlanych. Niedługo zostanie on całkowicie usunięty ze zbiornika, właśnie dzięki działaniu filtrów”.
Dyrekcja oceanarium zadbała o to, by nowa część ekspozycji Lagoon of Light jak najwierniej odzwierciedlała prawdziwe lasy namorzynowe. Pracownik The Deep, Ben Jones, który odpowiada za ten projekt, powiedział, że pomiędzy imitacjami korzeni mangrowców posadzone zostaną prawdziwe rośliny, które, uzupełnione skałami, stworzą niesamowite połączenie. „To naprawdę będzie wyglądało jak namorzyny. Miejsce, w którym dżungla tropikalna spotyka się z morzem” — dodał Jones.