Meteorolodzy ostrzegają — nadciąga bardzo chłodny tydzień. Temperatura utrzymywać się będzie na poziomie poniżej 10 stopni. Czy to zapowiedź zimy stulecia?

Już od kilku dni w Wielkiej Brytanii odczuć można nocne przymrozki. W Szkocji od jakiegoś czasu zdarzają się opady śniegu. Ale i na południu kraju nie będzie ciepło. Temperatury w ciągu nocy spadać będą do kilku stopni poniżej zera.

W dzień ma być w najbliższym tygodniu nieco cieplej. Temperatury utrzymywać się będą na poziomie około 8 stopni Celsjusza (dopiero w czwartek wzrosnąć mają do około 11 stopni). Ale problemem będzie zimny, porywisty wiatr, który spowoduje, że temperatura odczuwalna wynosić będzie zaledwie 2 stopnie. To bardzo chłodno, więc w najbliższych dniach warto mieć na sobie ciepłą kurtkę, szalik i czapkę.

Czy czeka nas zima stulecia?

Jakiś czas temu brytyjscy meteorolodzy zaczęli przestrzegać, że niewykluczona jest w tym roku niezwykle mroźna zima. Niektórzy oceniają, że dotychczas obserwowane w UK zimy były łagodne. Tym razem ich zdaniem czekają nas silne mrozy i śnieżyce, które spowodują nieunikniony chaos komunikacyjny. Służby nie będą odpowiednio przygotowane, by poradzić sobie z takimi warunkami. Lokalne samorządy już myślą o tym, jak przygotować się na taką ewentualność. Przedstawiciel gmin Martin Tett powiedział, że każdy samorząd na bieżąco przygląda się prognozom pogody, by w każdej chwili móc odpowiednio zareagować.

Wyjątkowo niskie jak na tę porę roku temperatury w najbliższych dniach mają być pierwszą oznaką mroźnej zimy. Potwierdza to brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office. Eksperci Met Office przyznają, że tak chłodnego listopada nie było dawno.

Trzeba jednak pamiętać, że w prognozowanie pogody na pół roku do przodu trudno jest uwierzyć. Tym bardziej, że niemal każdego roku meteorolodzy straszą nas zimą stulecia. Także rok temu przestrzegano przez niezwykle mroźną zimą — najmroźniejszą od ponad 50 lat. Prognozy nie spełniły się. A jak będzie tym razem?