hull.plKrólowa Elżbieta II złożyła oficjalne kondolencje rodzinom ofiar katastrofy i wszystkim Polakom. Brytyjska królowa złożyła Polakom kondolencje na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Oto treść jej oświadczenia:
„Przyjęłam z głębokim smutkiem wiadomość o śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy, Madame Kaczyńskiej. Mam w pamięci długą i wyjątkową służbę publiczną Prezydenta Kaczyńskiego oraz jego rolę w ruchu Solidarność. Śmierć wielu innych wiodących polskich osobistości, włącznie z byłym prezydentem na uchodźstwie Kaczorowskim, tylko pogłębia tę tragedię. Składam wyrazy najgłębszego współczucia Panu i całemu narodowi polskiemu.”

Swój żal z powodu śmierci polskiego prezydenta wyraził również premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Sądzę, że cały świat jest zasmucony i okryty żałobą z powodu tragicznej śmierci w wypadku lotniczym prezydenta Kaczyńskiego i jego żony Marii oraz osób im towarzyszących – powiedział szef brytyjskiego rządu. – Znamy trudności, z jakimi Polska miała do czynienia, wiemy o poświęceniu, jakimi pan Kaczyński się wykazał działając w ruchu Solidarność. Pamiętamy o jego roli w odzyskaniu niepodległości i wolności Polski.

– Uważam, że w chwili takiej jak ta mamy w pamięci również rodziny w żałobie i wielką liczbę zmarłych osób, jak również cały kraj, który jest wstrząśnięty i zasmucony tym, co się stało – dodał Gordon Brown.

Goniec.com